6.9 C
Bratislava
pondelok, 1 marca, 2021
-- Reklama --

20 rokov výroby modelu Mondeo

Najnovšie

PHANTOM TEMPUS COLLECTION: Jedinečné a zároveň veľkolepé vozidlo.

Goodwood, Západný Sussex Nová kolekcia vlajkovej lode značky - limuzíny Phantom Dizajn inšpirovaný časom, astronomickými javmi a nekonečnosťou vesmíru ...

Tím Alfa Romeo Racing ORLEN predstavuje nový monopost C41

Vo Varšave bol dnes predstavený nový monopost C41 tímu Alfa Romeo Racing ORLEN. Partnerstvo Alfy Romeo a spoločnosti...

ŠKODA OCTAVIA je slovenské Auto roka 2021

Štvrtá generácia bestselleru automobilky ŠKODA ocenená titulom Auto roka na Slovensku Porota zložená z 15 motoristických novinárov vybrala víťaza...

Stalo sa priekopníkom pri zavádzaní airbagov do štandardnej výbavy. Previezol sa v ňom aj James Bond. A vo Veľkej Británii dokonca definovalo celú triedu voličov. Model Ford Mondeo, kľúčové rodinné vozidlo spoločnosti Ford, oslavuje 20. výročie a viac ako 4,5 milióna predaných kusov v Európe. A to je len začiatok. Mondeo má bohatú históriu a čaká ho žiarivá budúcnosť,“ povedala Barb Samardzich, viceprezidentka oddelenia vývoja produktov v spoločnosti Ford of Europe. Počas dvoch desaťročí sa Mondeo stalo synonymom skvelých dynamických jazdných vlastností, obdivuhodných technológií, vynikajúcej úrovne bezpečnosti a mimoriadne nízkej spotreby paliva.

Ford dnes pri príležitosti oslavy dvoch desaťročí výroby modelu Mondeo zverejnil na internete nové videos komentárom hollywoodskeho herca Raya Winstona, ktorý účinkoval vo filmoch ako napríklad The Sweeney, Indiana Jones a kráľovstvo krištáľovej lebky a Skrytá identita. Mondeo sa po prvýkrát objavilo v roku 1993 po ukončení päťročného programu vývoja v hodnote 3 miliárd libier (4,6 miliárd dolárov). V roku 1994 získalo titul Automobil roka a počas nasledujúcich desaťročí pokračovalo v trende určovania štandardov vo svojej triede a zároveň získavalo ocenenia z celej Európy.

Vďaka modelu Mondeo môžu európski zákazníci využívať pokročilé a cenovo dostupné funkcie. V prvej generácii sa v štandardnej výbave nachádzal airbag vodiča a súčasťou voliteľnej výbavy bol airbag spolujazdca. V tomto modeli sa taktiež objavili pokročilé nové funkcie ako napríklad systém trakčnej kontroly, adaptívne tlmiče, protiblokovací brzdový systém (ABS) a posilňovač riadenia. V roku 1996 spoločnosť uviedla prepracované Mondeo so zmodernizovaným dizajnom. Súčasťou voliteľnej výbavy boli bočné airbagy, ktoré sa o dva roky neskôr stali súčasťou štandardnej výbavy. Spomedzi ďalších vlastností možno vyzdvihnúť štvorkanálový systém ABS a zníženú hmotnosť.

V roku 2000 spoločnosť Ford uviedla druhú generáciu modelu Mondeo s inteligentným systémom ochrany Ford, ktorý v prípade nehody dokázal pomocou systému senzorov vypočítať najúčinnejší spôsob aktivácie bezpečnostných prvkov. Vďaka modelu Mondeo si vodiči okrem toho mohli po prvýkrát vychutnať vyhrievané zadné sedadlá, automatické svetlomety a stierače s dažďovým senzorom. Bolo také populárne, že vo Veľkej Británii preniklo do slovnej zásoby v podobe frázy Mondeo Man, ktorá sa začala používať začiatkom minulého desaťročia ako označenie novej triedy voličov.

V roku 2007 spoločnosť Ford predstavila elegantné Mondeo tretej generácie potom, ako sa v roku 2006 objavilo na striebornom plátne v úlohe Bondovho auta vo filme Casino Royale. V tomto novom modeli mohli zákazníci značky Ford medzi prvými využívať rôzne technológie vrátane adaptívneho tempomatu, systému interaktívneho riadenia dynamiky vozidla a systému Ford Easy Fuel, ktorý zabraňuje načerpaniu nesprávneho typu paliva.

V roku 2010 sa Mondeo znova dočkalo modernizácie v podobe najnovšej technológie zážihových motorov EcoBoost a ďalších funkcií vrátane systému výstrahy pred vybočením z jazdného pruhu, systému na sledovanie pozornosti vodiča a automatických diaľkových svetiel. Počas 20 rokov Mondeo získalo uznanie a viac ako 20 ocenení v rôznych krajinách vrátane Chorvátska, Českej republiky, Nemecka, Holandska, Nórska, Ruska, Španielska a Veľkej Británie.

Pri riadení modelu Mondeo si vodiči vždy mohli užiť špičkovú jazdnú dynamiku, ktorú stelesňovali minulé výkonné modely poháňané motormi V6, ako napríklad ST24, ST200 a ST220, a vyznačuje sa ňou aj aktuálny model so vznetovým motorom Duratorq s objemom 2,2 litra a výkonom 200 koní a model so zážihovým motorom EcoBoost s objemom 2,0 litra a výkonom 240 koní. Spoločnosť Ford nedávno zmodernizovala Mondeo s cieľom dosiahnuť emisie CO2 na úrovni iba 119 g/km* a spotrebu paliva len 4,6 l/100 km. Tieto parametre dosahuje najpredávanejší vznetový motor Duratorq s objemom 2,0 litra s výkonom až 163 koní. Znamená to, že Mondeo ponúka vyšší výkon ako jeho kľúčoví súperi z emisnej kategórie do 120 g CO2 na kilometer. Mondeo obsahuje taktiež funkciu inteligentného rekuperačného dobíjania ako súčasť technológií Ford ECOnetic, ďalej informačný systém vodiča Ford EcoMode a stalo sa prvým modelom značky Ford s aktívnou maskou chladiča, ktorá znižuje aerodynamický odpor.

Na konci roka 2014 sa do Európy dostane úplne nové globálne Mondeo, v ktorom sa predstavia ďalšie pokročilé technológie vrátane oceneného 1,0-litrového zážihového motora EcoBoost, vďaka ktorému tento model dosiahne špičkovú spotrebu paliva. V ponuke sa objaví aj hybridná zážihovo-elektrická pohonná jednotka, adaptívne svetlomety čisto s technológiou LED (prvé vo svojej triede) a európsky debut budú mať aj nafukovacie zadné bezpečnostné pásy, ktorých účelom je obmedziť riziko zranenia hlavy, krku a hrudníka cestujúcich na zadných sedadlách. Mondeo čaká ružová budúcnosť. V spoločnosti Ford Motor Company sa všetci tešíme, že aj ďalších 20 rokov budeme ponúkať inovácie vodičom z celej Európy,“ dodala Barb Samardzich.

*Uvedené hodnoty spotreby paliva a emisií CO2 sú odmerané v súlade s technickými požiadavkami a špecifikáciami nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 715/2007 v platnom znení. Výsledky sa môžu líšiť od hodnôt spotreby paliva dosahovaných v iných častiach sveta kvôli odlišným jazdným cyklom a predpisom platným v konkrétnych krajinách.

Zdroj: Ford

- Reklama -

Odporúčame

Tím Alfa Romeo Racing ORLEN predstavuje nový monopost C41

Vo Varšave bol dnes predstavený nový monopost C41 tímu Alfa Romeo Racing ORLEN. Partnerstvo Alfy Romeo a spoločnosti...

ŠKODA OCTAVIA je slovenské Auto roka 2021

Štvrtá generácia bestselleru automobilky ŠKODA ocenená titulom Auto roka na Slovensku Porota zložená z 15 motoristických novinárov vybrala víťaza spomedzi 7 finalistov Národné prestížne...

Využitie sily púštneho slnka: BMW Group využíva hliník vyrábaný pomocou solárnej energie.

BMW Group začíná s okamžitou platností využívat hliník vyrobený s použitím elektřiny pocházející ze sluneční energie. To představuje důležitý milník na cestě k cíli společnosti snížit...

Nový model BMW M5 CS.

Športovejšie, luxusnejšie, exkluzívnejšie: divízia BMW M GmbH rozširuje ponuku svojich ultra športových vozidiel CS o model BMW M5 CS (kombinovaná spotreba paliva: 11,3 —...

Premiéra nových modelov Tipo Cross, Tipo a Panda s prepracovanými motormi, štýlom, verziami aj technológiami

Funkčná rodina značky Fiat zahŕňajúca modely Panda a Tipo prešla kompletnou modernizáciou a bola rozšírená o nové verzie Tipo Cross a Panda Sport. ...
- Reklama -

Ďalšie správy