6.9 C
Bratislava
štvrtok, 28 januára, 2021
-- Reklama --

Sedem svetových premiér na frankfurtskom autosalóne: Od sériového modelu Opel Insignia OPC po štúdiu Monza Concept

Najnovšie

Volvo Cars má za cieľ transformovať predaj vozidiel viac na online

Spoločnosť Volvo Cars zásadne modernizuje a zdokonaľuje spôsob, akým si zákazníci kupujú, prenajímajú, predplácajú a servisujú svoje vozidlá, pričom...

Volkswagen bol dobre pripravený na zrušený ženevský autosalón 2020

Touareg R* s pohonom plug-in hybrid so systémovým výkonom 340 kW (462 k) ako najvýkonnejší model značky Modelový...

ŠKODA ENYAQ 𝗶V sa predstaví ako riaditeľské vozidlo na Tour de France

ŠKODA ENYAQ iV sa po prvý raz objaví ako “veliteľská centrála” riaditeľa pretekov Christiana Prudhomma a závodných komisárov Tour...
  • Sebavedomie: Nová športová hviezda Insignia OPC na stánku Opel
  • Zážitok premium: Nová rodina Insignia s dobrodružnou verziou Country Tourer
  • Mobilita budúcnosti: Štúdia Monza Concept demonštruje budúci dizajn a konektivitu
  • Individualita: Atraktívny mestský automobil ADAM vo verzii Black Link a White Link
  • Špičková trieda: Nové motory kombinujú vyšší výkon a lepšiu kultúru behu s menšou spotrebou paliva

Opel napreduje do budúcnosti siedmimi svetovými premiérami, ktoré pripravil na 65. frankfurtský autosalón (12. – 22. septembra 2013). Výrobca z Rüsselsheimu predstaví nový model Opel Insignia OPC s osvieženým vzhľadom, prepracovaným podvozkom a inovatívnym infotainmentom vo svojej expozícii s plochou vyše 3.200 m2 (Hala 8, stánok D09). Motor V6 2.8 turbo s výkonom 239 kW (325 k) a maximálnym krútiacim momentom 435 Nm katapultuje vrcholového atléta značky Opel za 6,0 sekundy z 0 na 100 km/h. Rovnako atraktívna ako verzia OPC vlajkovej lode značky je aj dobrodružná verzia Insignia Country Tourer, ktorá má vo Frankfurte svetovú výstavnú premiéru spolu s ďalšími členmi omladenej rodiny Insignia. Liftback, sedan a kombi Sports Tourer majú nový dizajn, inovatívny systém infotainmentu a najlepšie motory vo svojej triede.

Opel okrem toho prezentuje verejnosti ako môže vyzerať mobilita budúcnosti premiérou svojej štúdie Monza Concept – víziou zosieťovanej a účinnej mobility značky Opel. Súčasne nemecký výrobca predstaví aj aktuálny stav inovatívnymi modelmi a systémami infotainmentu ako je ADAM s funkciou Siri Eyes Free a ďalej rozšírenými možnosťami individualizácie. Okrem toho vo Frankfurte debutuje nový motor 1.6 SIDI turbo s výkonom 147 kW (200 k) pre kabriolet Cascada a nová rodina malých benzínových motorov novej generácie s novou 6-stupňovou manuálnou prevodovkou.

Máme silné produkty, ktorými sa Opel vráti späť na cestu k úspechu, ako aj inovatívne štúdie ukazujúce budúce smerovanie automobilu. Teraz máme lepšiu pozíciu ako kedykoľvek v minulosti vďaka nášmu širokému portfóliu atraktívnych modelov a technológií udávajúcich trend. Príďte sa o tom presvedčiť na vlastné oči o niekoľko týždňov na frankfurtský autosalón,

povedal Dr. Karl-Thomas Neumann, CEO značky Opel.

Nová Insignia OPC: Svetová premiéra pre ultimatívny vysoko výkonný model Opel

S výkonom 239 kW (325 k) a maximálnym krútiacim momentom 435 Nm je Insignia OPC ultimatívnym špičkovým modelom celého programu značky Opel. Na frankfurtskom autosalóne debutuje s novým, osvieženým vzhľadom. Reštylizovaná predná a zadná časť karosérie s charakteristickými dizajnovými elementmi OPC ako výrazné otvory na vstup vzduchu v prednom nárazníku v profile zvislých zubov a koncovky výfuku integrované v zadnom nárazníku vizuálne zvýrazňujú vysoký výkon a evokujú víziu rýchlej jazdy na okruhu Nürburgring.

Pod nápadnou karosériou sa skrýva najmodernejšia technológia. Špeciálny podvozok OPC konštruktéri značky Opel ďalej vylepšili s osobitným dôrazom na zadnú nápravu – rovnako ako pri iných členoch nového modelového radu Insignia – kde je modifikovaných približne 60 percent komponentov. Okrem toho rozličné detailné konštrukčné opatrenia prispeli k ďalšiemu zníženiu hluku a vibrácií. Nový softvér elektronického stabilizačného systému ESP umožnil precíznejšie dynamické vyladenie podvozka, predovšetkým v oblasti tendencie k nedotáčavosti. Modifikovaný softvér podvozka FlexRide s elektronickou reguláciou charakteristiky tlmičov pruženia zabezpečuje optimálne jazdné vlastnosti. Toto pre verziu OPC špecifické programovanie zvyšuje jazdnú dynamiku, pretože umožňuje rýchlejšiu a presnejšiu reakciu vozidla pri rozličných manévroch a na rozličných povrchoch cesty. Opel Insignia OPC vyšprintuje z pokoja na tempo 100 km/h za 6,0 sekundy (Sports Tourer: 6,3 sekundy) a dosahuje maximálnu rýchlosť 250 km/h (elektronicky limitovanú). Vo verzii bez obmedzovača Insignia OPC s manuálnou prevodovkou dosahuje maximálnu rýchlosť 270 km/h (Sports Tourer: 265 km/h). Vysoko výkonná brzdová sústava Brembo zabezpečuje intenzívne spomalenie s maximálnou stabilitou, a to aj pri veľmi intenzívnom namáhaní.

V kabíne Insignia OPC privíta vodiča prostredím evokujúcim automobilový šport. Športové sedadlá Recaro, na želanie s koženým poťahom a pamäťou elektrického nastavenia, špeciálna rukoväť radiacej páky OPC a kompletne nový hlavný prístrojový panel i stredová konzola vytvárajú atmosféru premium. Okrem bežných informácií môže vodič na monitore s uhlopriečkou 8 palcov (20,3 cm) sledovať aj špecifické informácie o stave vozidla ako tlak a teplotu oleja, napätie akumulátorovej batérie, polohu škrtiacej klapky, intenzitu brzdnej sily a zrýchlenie v priečnom smere.

Nový športový volant s koženým poťahom venca (na želanie vyhrievaný) je pri automatickej prevodovke vybavený ovládačmi manuálneho radenia. Tieto ovládače umožňujú vodičovi extrémne rýchlo preradiť aj keď je prevodovka v automatickom režime. Ak vodič nepoužije ovládače počas najmenej 12 sekúnd, prevodovka sa prepne späť do automatického režimu. Takýmto spôsobom nový Opel Insignia OPC komfortne kombinuje výhody manuálneho a automatického ovládania prevodovky.

Nová Insignia: Revolúcia v oblasti infotainmentu

Nový Opel Insignia má svetovú premiéru na frankfurtskom autosalóne s troma verziami karosérie: štvordverovou, päťdverovou a Sports Tourer. Modernizovaná vlajková loď značky Opel upúta ešte atraktívnejším dizajnom interiéru a exteriéru, ktorým posúva ocenenú filozofiu dizajnu značky “sochárske umenie v spojení s nemeckou presnosťou” na novú úroveň. Technickú lahôdku predstavuje úplne nová generácia systémov infotainmentu, ktorá je teraz k dispozícii pre všetky modely radu Insignia. Integruje mnohé funkcie smartfónu do vozidla a dá sa intuitívne a jednoducho ovládať dotykovou plôškou touchpad na stredovej konzole, prvkami na multifunkčnom volante, ako aj hlasovým ovládaním.

Pod kapotou dopĺňajú široké portfólio pohonných jednotiek nové výkonné a ultra účinné motory s priamym vstrekovaním paliva ako dva turbodúchadlom prepĺňané benzínové motory a nový turbodiesel s emisiou CO2 iba 99 g/km. Táto nízka úroveň emisií posúva nový turbodiesel s objemom 2,0 litra do nemeckej triedy účinnosti A+. V štvordverovej a päťdverovej karosérii so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou a systémom Štart/Stop obidve verzie motora 2.0 CDTI s výkonmi 88 kW (120 k) a 103 kW (140 k) spotrebujú iba 3,7 litra nafty na 100 km v kombinovanom cykle (podľa metodiky ES 715/2007), kombi Sports Tourer má spotrebu 3,9 l/100 km. Tým je Opel Insignia 2.0 CDTI najúspornejším automobilom s naftovým motorom strednej triedy. Súčasne konštruktéri Opel vylepšili aerodynamiku karosérie. S koeficientom aerodynamického odporu iba 0,25 je Insignia hatchback najaerodynamickejším päťdverovým automobilom na svete a Insignia Sports Tourer je s koeficientom 0,28 najaerodynamickejším sériovým kombi na trhu.

Nová Insignia Country Tourer: Dobrodružne založený člen rodiny Insignia

Tretiu svetovú premiéru predstavuje Opel Insignia Country Tourer. Kým Sports Tourer je elegantné rodinné a pracovné kombi, nový model Insignia Country Tourer vyžaruje prirodzenú túžbu po dobrodružstve. Atletický univerzálny automobil so zväčšenou svetlou výškou poskytuje svojmu majiteľovi slobodu nad rámec mestských ulíc a asfaltovaných ciest. Vizuálnymi rozlišujúcimi prvkami sú ochranné štíty pod predným a zadným nárazníkom kombinované s nápadnými plastovými lemami blatníkov a ochrannými obkladmi spodnej časti karosérie, doplnenými dvoma výraznými koncovkami výfuku. Najmodernejší systém pohonu všetkých kolies zabezpečuje optimálnu trakciu a suverénnu ovládateľnosť za všetkých jazdných podmienok. Ponuka výkonných, turbodúchadlom prepĺňaných motorov obsahuje špičkové pohonné agregáty ako benzínový štvorvalec 2.0 SIDI turbo s priamym vstrekovaním paliva a výkonom 184 kW (250 k) alebo vysoko výkonný naftový štvorvalec 2.0 BiTurbo CDTI – obidva s pôsobivým maximálnym krútiacim momentom 400 Nm vďaka funkcii overboost.

Monza Concept: Vizionárska štúdia ukazuje mobilitu budúcnosti

Ľahký, atletický vzhľad vonku, jedinečná projekčná technológia vnútri v kombinácii s optimálnou konektivitou a modulárnym dizajnom, ktorý umožňuje ekologické pohonné systémy par excellence: štúdia Opel Monza Concept je efektným, ultramoderným zhmotnením účinnosti na štyroch kolesách. Táto vizionárska štúdia bude mať tiež svoju svetovú premiéru na frankfurtskom autosalóne a ukazuje, čo môžu zákazníci očakávať od značky Opel v budúcnosti.

Účinnosť a konektivita sú hlavnými cieľmi pri vývoji modelov Opel novej generácie. Monza Concept poskytuje fascinujúci výhľad na tieto oblasti. Na vizuálne vyjadrenie úsilia značky Opel o zvýšenie účinnosti štúdia prezentuje evolúciu filozofie dizajnu značky charakterizovanej ako „sochárske umenie v spojení s nemeckou presnosťou“ kontúrami karosérie, ktoré sú skôr mierne atletické ako výrazne muskulózne. Z hľadiska konektivity prináša prelomové technológie, ktoré predstavujú kvantový skok vpred vo vývoji systémov infotainmentu. Všetky informácie sa zobrazujú pomocou inovatívnej projekčnej technológie na prístrojový panel, siahajúci od jedných dverí k druhým – riešenie použité po prvý raz v automobilovom priemysle. Rovnako inovatívna je aj modulárna konštrukcia štúdie Monza Concept, ktorá umožňuje najvyššiu možnú flexibilitu pri voľbe pohonnej jednotky. Opel Monza Concept už dnes zhmotňuje automobilovú budúcnosť.

Šampión v individualizácii ADAM: Ešte širšia ponuka, ešte lepšia konektivita

Atraktívny ADAM je šampiónom značky Opel v individualizácii a najlepšie vybavený malý automobil na trhu z hľadiska konektivity. Na frankfurtskom autosalóne Opel ukáže ako tento imidžový mestský automobil posilní svoju pozíciu v najbližších mesiacoch ďalšími prvkami vybavenia interiéru a exteriéru. Nové farby karosérie a strechy, nový dizajn kolies a nové dekoračné elementy limitovanej 2000-kusovej série White Link and Black Link ďalej rozširujú možnosti individualizácie. V interiéri pribudli nové farby a grafiky na prístrojový panel, stredovú konzolu a dvere, ako aj nové poťahy sedadiel a vyhotovenia stropu kabíny. Všetky tieto prvky výrazne rozšíria možnosti personalizácie a uľahčia majiteľom vytvoriť si svoj ADAM snov.

Vo Frankfurte Opel predstaví aj nové špeciálne edície modelu ADAM vybavené systémom infotainmentu IntelliLink a hlasovým ovládaním Siri Eyes Free. Majitelia modelu ADAM, ktorí majú telefón iPhone s operačným systémom iOS 6, môžu aktivovať Siri Eyes Free tlačidlom na volante a ovládať ho hlasovými povelmi – pričom ich pohľad môže zostať naďalej bezpečne upretý na cestu a ruky položené na volante.

Motor 1.0 SIDI turbo s výkonom 85 kW (115 k): Nové štandardy pre trojvalce

Opel tohto roku odštartoval významnú obnovu svojho portfólia pohonných jednotiek. Do roku 2016 uvedie celkovo 13 nových motorov z troch konštrukčných radov. Na frankfurtskom autosalóne majú premiéru dva ďalšie nové motory. Jedným z nich je 1.0 SIDI (Spark Ignition Direct Injection) turbo. Benzínový trojvalec úplne novej konštrukcie prepĺňaný turbodúchadlom a vybavený priamym vstrekovaním paliva dosahuje výkon 85 kW (115 k). Nový motor je nielen šetrný k životnému prostrediu ale súčasne predstavuje nový etalón v kultúre behu medzi trojvalcovými motormi vďaka charakteristike hluku a vibrácií prekonávajúcej mnohé štvorvalcové motory. Malý motor, ktorý dosahuje pôsobivý maximálny krútiaci moment 166 Nm v pásme otáčok od 1800 to 4700 min-1, sa začne montovať budúci rok do modelu Opel ADAM spolu s novou 6-stupňovou manuálnou prevodovkou.

Cascada 1.6 SIDI turbo s výkonom 147 kW (200 k): Nefalšovaný zážitok z kabrioletu

O jednu objemovú triedu vyššie je vysoko výkonná verzia nového benzínového motora Opel 1.6 SIDI turbo, ktorá má svetovú premiéru v kabriolete Opel Cascada. S výkonom 147 kW (200 k) a maximálnym krútiacim momentom 300 Nm s funkciou overboost umožňuje atraktívnemu otvorenému automobilu dosahovať maximálnu rýchlosť 235 km/h. Tento agregát patrí do úplne novej generácie benzínových štvorvalcov s priamym vstrekovaním paliva strednej objemovej triedy. Nová verzia, predstavujúca výkonovú špičku objemovej triedy 1,6 litra u značky Opel, dopĺňa doterajší motor 1.6 SIDI turbo s výkonom 125 kW (170 k), výrazne prekonávajúci svojich konkurentov krútiacim momentom, ktorý debutoval na jar tohto roka v modelovom rade Cascada.

Zdroj: Opel

- Reklama -

Odporúčame

ŠKODA ENYAQ 𝗶V

Prvý sériový model značky ŠKODA na báze modulárnej stavebnice elektromobility (MEB) Dva druhy pohonu, dve kapacity batérie a...

Nový Mercedes-AMG GT Black Series

Najvýkonnejší sériovo vyrábaný motor V8 AMG všetkých čias, najexpresívnejší dizajn, najprepracovanejšia aerodynamika s aktívnymi prvkami vrátane špeciálnych vysúvacích krídiel vpredu aj vzadu a takmer kompletne zakrytej...

CUPRA Formentor – na cestách už túto jeseň

Prebiehajú posledné prípravy na spustenie predaja nového modelu CUPRA Formentor. Tento týždeň Wayne Griffiths, CEO značky CUPRA, testoval Formentor v skúšobnom areáli závodu Martorell....

BMW radu 8 Golden Thunder Edition

Fascinujúci dynamický výkon patrí medzi očarujúce vlastnosti modelov BMW radu 8. Výrobca prémiových športových automobilov teraz pripravil špeciálne verzie všetkých troch karosárskych verzií s...

Fiat Concept Centoventi získal v ankete Car Design News cenu „Najlepšie koncepčné vozidlo roka 2019“

Fiat Concept Centoventi zvíťazil v ankete Car Design News v kategórii „Najlepšie koncepčné vozidlo“. Podľa medzinárodnej poroty toto revolučné vozidlo vyniká inovatívnou modulárnou...
- Reklama -

Ďalšie správy