6.9 C
Bratislava
nedeľa, 17 januára, 2021
-- Reklama --

Nová ŠKODA KODIAQ ponúkne funkčnosť vo svojej najkrajšej podobe

Najnovšie

Volvo Cars má za cieľ transformovať predaj vozidiel viac na online

Spoločnosť Volvo Cars zásadne modernizuje a zdokonaľuje spôsob, akým si zákazníci kupujú, prenajímajú, predplácajú a servisujú svoje vozidlá, pričom...

Volkswagen bol dobre pripravený na zrušený ženevský autosalón 2020

Touareg R* s pohonom plug-in hybrid so systémovým výkonom 340 kW (462 k) ako najvýkonnejší model značky Modelový...

ŠKODA ENYAQ 𝗶V sa predstaví ako riaditeľské vozidlo na Tour de France

ŠKODA ENYAQ iV sa po prvý raz objaví ako “veliteľská centrála” riaditeľa pretekov Christiana Prudhomma a závodných komisárov Tour...
ŠKODA KODIAQ, ktorá bude mať svetovú premiéru v septembri, vysiela svojou pôsobivou kombináciou atraktívneho dizajnu a veľkorysej ponuky priestoru silný signál. Exteriér je ostro rezaný, línie sú výrazne trojrozmerné. To novému SUV značky ŠKODA dodáva nezameniteľný vzhľad. Jasné línie sú charakteristické aj pre interiér, ktorý okrem elegantného vzhľadu zaujme aj veľkorysou ponukou priestoru.

Šéfdizajnér značky ŠKODA Jozef Kabaň a jeho tím zvolili pre model ŠKODA KODIAQ výrazné tvaroslovie, ktorým preniesli nové dizajnové línie značky aj do segmentu SUV. Racionalita a estetika sa objavujú v nezameniteľnej súhre. Ako už ukázala dizajnová skica, všetky línie sú jasné, precízne a ostré. Robustný charakter veľkého SUV značky ŠKODA podčiarkuje silno vykrojená bočná línia. Ploché, kužeľovité svetlomety sa nachádzajú na stranách širokej, typicky škodováckej masky. Ich kryštalická štruktúra odkazuje na tradíciu výroby českého krištáľu.

Aj zadná časť zdôrazňuje športovo-robustný charakter SUV ŠKODA KODIAQ. Je výrazne plasticky tvarovaná. Zadné LED svetlá majú pre značku typický tvar písmena C. Ich tvar v detaile ďalej rozvíja línie dizajnu SUV značky ŠKODA. Mohutným dojmom pôsobí automobil aj pri pohľade z boku. Dlhý rázvor a krátke previsy napovedajú, že interiér bude priestranný. Na želanie môže byť SUV vybavené aj dvoma ďalšími sedadlami v treťom rade.

Jasný dizajn interiéru nadväzuje na výrazný dizajn exteriéru. Aj tu sú v súlade forma a funkcia. Interiér pôsobí ochranným a robustným dojmom, súčasne presvedčí aj elegantným charakterom. Atmosféra je nadčasová a funkčná. Všetky detaily sú jasné a vyžarujú pokoj.

Pre interiér sú charakteristické silné vertikálne prvky, ako napríklad štyri veľké výduchy vzduchu. Veľký displej delí prístrojovú dosku na dve rovnocenné zóny – pre vodiča a spolujazdca. Čelná strana prístrojovej dosky je trojrozmerne klenutá a rozdelená na dve časti. Dekoračné lišty na dverách v tomto dizajne pokračujú. Jasne brúsené kryštalické detaily vytvárajú výrazné akcenty.

Rozhovor s Jozefom Kabaňom:
„ŠKODA bude oveľa emocionálnejšia“

Pán Kabaň, aký význam má dizajn modelu ŠKODA KODIAQ pre značku?

Jozef Kabaň: ŠKODA KODIAQ je v dvoch aspektoch priekopníkom nasej značky. S našim prvým veľkým SUV, väčším ako Yeti, vstupujeme do nového segmentu. A súčasne je KODIAQ prvým modelom s novým dizajnovým jazykom SUV značky ŠKODA. Tento jazyk je veľmi výrazný, emocionálny a nadčasový.

Čo je zvláštnosťou dizajnového jazyka Vášho veľkého SUV?

Jozef Kabaň: ŠKODA KODIAQ je extrémne všestranná. Je mimoriadne priestranná, pri kompaktných vonkajších rozmeroch ponúka najlepší package vo svojej triede. Okrem toho je tiež robustná a má vysokú priechodnosť terénom. Prináša tiež maximum flexibility a funkčnosti. To sme chceli vizualizovať ako v dizajne exteriéru, tak aj v interiéri. Preto sú pri modeli ŠKODA KODIAQ v súlade forma a funkcia. Kryštalický a výrazný vzhľad navyše podčiarkuje i charakter a silné stránky modelu ŠKODA KODIAQ.

Ako možno spojiť dizajn a funkčnosť?

Jozef Kabaň: Našou ambíciou je skombinovať maximum estetiky s maximálnou funkčnosťou tak, aby sme už nehovorili o rozdielnych kritériách. Hľadáme krásu v jednoduchosti, bez toho, aby sme pritom vypúšťali zo zreteľa funkciu alebo ergonómiu. Dobrý dizajn zatraktívňuje funkčnosť. Táto rovnováha funkčnosti a estetiky robí z nášho modelu ŠKODA KODIAQ niečo zvláštne.

Akú úlohu tu zohráva umenie výroby českého krištáľového skla?

Jozef Kabaň: Každý detail našich modelov rozpráva určitý príbeh, v tom je emocionálna sila našej značky. V prípade kryštalických prvkov modelu ŠKODA KODIAQ sme sa nechali inšpirovať tradičným umením českých sklárov. Línie sú jasné, precízne a ostré. Charakteristická je pre ne efektná hra svetla a tieňa na silno kontúrovaných plochách. Kryštalickú štruktúru nájdete aj v detailoch, ako sú svetlomety alebo dekoračné lišty.

Je vidieť, že ste venovali veľký dôraz detailom, ktorý sa premietol aj do dizajnu interiéru. Čo považujete za najzaujímavejší konštrukčný prvok interiéru automobilu ŠKODA KODIAQ?

Jozef Kabaň: Široké, jasné línie exteriéru pokračujú aj v interiéri. A aj tu kladieme veľký dôraz na harmóniu tvaru a funkcie, na pokoj a jasnosť. Podľa mňa musí automobil dokonale fungovať a pritom vyžarovať estetiku. Interiér má vzbudzovať dôveru a vyžarovať pohodu. Na základe tejto filozofie sme vytvorili atmosféru, ktorá je súčasne elegantná, komfortná a funkčná.

Zdroj: ŠKODA

- Reklama -

Odporúčame

ŠKODA ENYAQ 𝗶V

Prvý sériový model značky ŠKODA na báze modulárnej stavebnice elektromobility (MEB) Dva druhy pohonu, dve kapacity batérie a...

Nový Mercedes-AMG GT Black Series

Najvýkonnejší sériovo vyrábaný motor V8 AMG všetkých čias, najexpresívnejší dizajn, najprepracovanejšia aerodynamika s aktívnymi prvkami vrátane špeciálnych vysúvacích krídiel vpredu aj vzadu a takmer kompletne zakrytej...

CUPRA Formentor – na cestách už túto jeseň

Prebiehajú posledné prípravy na spustenie predaja nového modelu CUPRA Formentor. Tento týždeň Wayne Griffiths, CEO značky CUPRA, testoval Formentor v skúšobnom areáli závodu Martorell....

BMW radu 8 Golden Thunder Edition

Fascinujúci dynamický výkon patrí medzi očarujúce vlastnosti modelov BMW radu 8. Výrobca prémiových športových automobilov teraz pripravil špeciálne verzie všetkých troch karosárskych verzií s...

Fiat Concept Centoventi získal v ankete Car Design News cenu „Najlepšie koncepčné vozidlo roka 2019“

Fiat Concept Centoventi zvíťazil v ankete Car Design News v kategórii „Najlepšie koncepčné vozidlo“. Podľa medzinárodnej poroty toto revolučné vozidlo vyniká inovatívnou modulárnou...
- Reklama -

Ďalšie správy