6.9 C
Bratislava
pondelok, 26 októbra, 2020
-- Reklama --

Nissan BladeGlider uvádza do života vrcholnú formu Inteligentnej mobility

Najnovšie

Volvo Cars má za cieľ transformovať predaj vozidiel viac na online

Spoločnosť Volvo Cars zásadne modernizuje a zdokonaľuje spôsob, akým si zákazníci kupujú, prenajímajú, predplácajú a servisujú svoje vozidlá, pričom...

Volkswagen bol dobre pripravený na zrušený ženevský autosalón 2020

Touareg R* s pohonom plug-in hybrid so systémovým výkonom 340 kW (462 k) ako najvýkonnejší model značky Modelový...

ŠKODA ENYAQ 𝗶V sa predstaví ako riaditeľské vozidlo na Tour de France

ŠKODA ENYAQ iV sa po prvý raz objaví ako “veliteľská centrála” riaditeľa pretekov Christiana Prudhomma a závodných komisárov Tour...

Premiéra prototypu športového elektromobilu v Rio de Janeiru

  • Vyspelé, úplne elektrické hnacie ústrojenstvo s ohromujúcim výkonom a dynamickými jazdnými vlastnosťami
  • Zábavná jazda s nulovými emisiami s centrálnou polohou vodiča a dvoma sedadlami pre cestujúcich vzadu

Nissan dnes predstavil funkčný prototyp svojho futuristického vozidla BladeGlider, ktorý kombinuje nulové emisie s vysokým výkonom a revolučným dizajnom športového vozidla.

Vozidlá, ktoré boli vyvinuté z konceptu po prvý krát predstaveného na autosalóne v Tokiu v roku 2013, v Brazílii predstavujú budúce technológie, ktoré kombinujú víziu Inteligentnej mobility, šetrnej k životnému prostrediu, a jazdných vlastností športových vozidiel

Carlos Ghosn, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Nissan, povedal: „Tieto prototypy sú stelesnením úsilia Nissanu rozšíriť záber firemnej koncepcie Inteligentnej mobility, keď pôžitok z jazdy pôjde ruka v ruke so zodpovednosťou k životnému prostrediu. Nissan verí, že automobiloví nadšenci sa môžu tešiť na bezemisnú budúcnosť a vozidlo BladeGlider je toho dokonalým príkladom. Je to elektromobil pre milovníkov vône benzínu.“

Premiéra prototypu BladeGlider je súčasťou trvalej snahy značky Nissan o vývoj vozidiel s nulovými emisiami a nových automobilových technológií, vrátane systému autonómneho riadenia a konektivity. Nissan teraz ponúka najpredávanejšie vozidlo s nulovými emisiami na svete, LEAF, a je priekopníkom systému Inteligentnej mobility, ktoré budú implementované v rade vozidiel v priebehu nadchádzajúcich rokov.

Víziou Nissanu bol svižný, efektívny elektromobil, ktorý by dal nový rozmer potešeniu a vzrušeniu z jazdy, vozidlo, ktoré by sa pohybovalo ako klzák vďaka takmer nepočuteľnému chodu svojho elektrického hnacieho ústrojenstva a aerodynamickému tvaru lietadla so šípovým krídlom.

Teraz, po dvoch rokoch prác na dizajne, konštrukcii a vývoji, sa Nissan BladeGlider dostal do podoby vzrušujúcej reálnej štúdie s potenciálom vyspelého výkonného elektromobilu. BladeGlider je stelesnením vízie inteligentnej mobility, koncepcie usilujúcej sa o oveľa zaujímavejšie automobily vďaka predefinovaniu ich spôsobu riadenia, pohonu a začlenenia do spoločnosti.

Predvádzací model sa vyznačuje vyspelou konfiguráciou podvozka s úzkym rozchodom predných kolies a širším rozchodom zadných kolies, aby dosiahol optimálnu aerodynamickú účinnosť a jazdnú stabilitu.

Vysoké dozadu otvárané zdvíhajúce sa dvere poskytujú dramatický vstup a výstup z kabíny. Otvorená strecha vozidla BladeGlider je zosilnená integrovanou ochrannou konštrukciou proti prevráteniu, spájajúcou vzrušenie z jazdy pretekárskym vozidlom bez strechy s bezpečnosťou kupé.

Ovládacie prvky na volante na riadenie systémov vozidla BladeGlider sú prepojené s vyspelou obrazovkou zobrazujúcou rýchlosť, stav nabitia batérie, regeneračný režim a priebeh krútiaceho momentu. Stredovú obrazovku po bokoch dopĺňajú dva displeje zobrazujúce pohľad dozadu otočených kamier umiestnených tesne za prednými kolesami, ktoré zobrazujú situáciu na bokoch vozidla a za ním. Toto riešenie, nahrádzajúce bočné spätné zrkadlá duálnymi obrazovkami, zvýšilo aerodynamickú účinnosť vozidla BladeGlider. Vodič sedí v šípovom usporiadaní mierne pred dvoma cestujúcimi, ktorí majú viac miesta na nohy. Všetci cestujúci majú panoramatický výhľad vďaka jednoliatemu čelnému sklu kabíny.

Vozidlo má čisto elektrický pohon s mimoriadnym výkonom, ktorý zabezpečujú technológie batérie a motora vyvinuté technickým partnerom Nissanu pre projekt BladeGlider – spoločnosťou Williams Advanced Engineering. Maximálna rýchlosť predvádzacích modelov presahuje 190 km/h*, so zrýchlením z 0–100 km/h za menej než 5 sekúnd*. Pohon zadných kolies zabezpečujú dva elektromotory s výkonom 130 kW – jeden v každom kolese.

Pohon disponuje vektorovým systémom rozdelenia krútiaceho momentu, ktorý riadi prenos krútiaceho momentu na hnané kolesá a ešte viac tým zlepšuje jazdné vlastnosti. Vďaka systému rozdelenia krútiaceho momentu sa v prípade zistenej nedotáčavosti automaticky na vonkajšom kolese zvyšuje krútiaci moment, ktorý nedotáčavosť kompenzuje.

Systém je navrhnutý tak, aby jazdu obohacoval, a nie ju len viedol. Ponúka tri úrovne nastavenia: vypnuté, svižná jazda a driftovanie.

Energiu dodáva vysokovýkonná päťmodulová lítium-iónová batéria s výkonom 220 kW. Pre batériu a motory boli na mieru vyvinuté systémy chladenia.

Interiér vozidla BladeGlider odráža športové zámery vozidla – na každom sedadle nájdeme štvorbodové bezpečnostné pásy. Sedadlá poskytujú mimoriadne dobré bočné vedenie a oporu nôh pre vodiča i cestujúcich. Sedadlá sú čalúnené ergonomicky dômyselnou kombináciou tkaniny a povlaku z epoxidovej živice, ktoré dohromady vytvárajú odolný a nešmykľavý materiál schopný pohodlne a bezpečne držať cestujúcich na mieste.

Čalúnenie je dostupné v dvoch farbách – zelená Cyber a oranžová Stealth. Tieto farby sú použité v hornej časti operadla sedadla a sú lemované striebristým reflexným materiálom dodávajúcim atraktívny športový vzhľad. Základňu sedadiel tvorí čierny štruktúrovaný materiál s pásikmi zeleného a oranžového čalúnenia rámujúcimi sedák.

V auguste budú v Riu de Janeiro predstavené dve vozidlá BladeGlider. Jedno bude staticky vystavené v Olympijskom parku a druhé bude ponúkať dynamické jazdy zástupcom médií a významným osobnostiam.

BladeGlider – dôležité údaje

Najvyššia rýchlosť

>190 km/h

Zrýchlenie z 0 na 100 km/h

< 5 sekúnd

Výkon

200 kW (268 k)

Krútiaci moment

707 Nm

Hmotnosť

1 300 kg

Dĺžka

4 300 mm

Šírka

1 850 mm

Výška

1 300 mm

Rázvor

2 800 mm

* Hodnoty poskytnuté společnosťou Williams Advanced Engineering.

Zdroj: Nissan

- Reklama -

Odporúčame

ŠKODA ENYAQ 𝗶V

Prvý sériový model značky ŠKODA na báze modulárnej stavebnice elektromobility (MEB) Dva druhy pohonu, dve kapacity batérie a...

Nový Mercedes-AMG GT Black Series

Najvýkonnejší sériovo vyrábaný motor V8 AMG všetkých čias, najexpresívnejší dizajn, najprepracovanejšia aerodynamika s aktívnymi prvkami vrátane špeciálnych vysúvacích krídiel vpredu aj vzadu a takmer kompletne zakrytej...

CUPRA Formentor – na cestách už túto jeseň

Prebiehajú posledné prípravy na spustenie predaja nového modelu CUPRA Formentor. Tento týždeň Wayne Griffiths, CEO značky CUPRA, testoval Formentor v skúšobnom areáli závodu Martorell....

BMW radu 8 Golden Thunder Edition

Fascinujúci dynamický výkon patrí medzi očarujúce vlastnosti modelov BMW radu 8. Výrobca prémiových športových automobilov teraz pripravil špeciálne verzie všetkých troch karosárskych verzií s...

Fiat Concept Centoventi získal v ankete Car Design News cenu „Najlepšie koncepčné vozidlo roka 2019“

Fiat Concept Centoventi zvíťazil v ankete Car Design News v kategórii „Najlepšie koncepčné vozidlo“. Podľa medzinárodnej poroty toto revolučné vozidlo vyniká inovatívnou modulárnou...
- Reklama -

Ďalšie správy