6.9 C
Bratislava
štvrtok, 21 januára, 2021
-- Reklama --

Uber spúšťa v San Franciscu pilotný projekt autonómneho riadenia v spolupráci so spoločnosťou Volvo Cars

Najnovšie

Volvo Cars má za cieľ transformovať predaj vozidiel viac na online

Spoločnosť Volvo Cars zásadne modernizuje a zdokonaľuje spôsob, akým si zákazníci kupujú, prenajímajú, predplácajú a servisujú svoje vozidlá, pričom...

Volkswagen bol dobre pripravený na zrušený ženevský autosalón 2020

Touareg R* s pohonom plug-in hybrid so systémovým výkonom 340 kW (462 k) ako najvýkonnejší model značky Modelový...

ŠKODA ENYAQ 𝗶V sa predstaví ako riaditeľské vozidlo na Tour de France

ŠKODA ENYAQ iV sa po prvý raz objaví ako “veliteľská centrála” riaditeľa pretekov Christiana Prudhomma a závodných komisárov Tour...

Spoločnosť Uber, ktorá sa špecializuje na technológie spoločného využívania vozidiel, rozširuje pilotný projekt autonómneho riadenia do San Francisca v Kalifornii, kde sa použijú špeciálne prerobené luxusné SUV Volvo XC90 vybavené technológiou autonómneho riadenia.

Tento krok znamená ďalšiu fázu prehlbovania spojenectva medzi spoločnosťami Volvo a Uber po tom, ako v auguste 2016 podpísali dohodu o spustení spoločného projektu zameraného na výrobu základných vozidiel, ktoré by sa mohli použiť na vývoj vozidiel s plne autonómnym systémom riadenia bez vodiča. Tieto vozidlá sa v počiatočnej fáze testovali v Pittsburghu v štáte Pensylvánia.

Najnovšie vozidlá, ktoré sa použijú v San Franciscu, vyrobila spoločnosť Volvo, ktorá ich predala spoločnosti Uber. Tá následne doplnila svoj vlastný hardvér a softvér autonómneho riadenia, čo sa najviditeľnejšie prejavilo na ovládacom zariadení namontovanom na streche.

Tieto vozidlá budú autonómne jazdiť ulicami San Francisca, ale v rámci pilotného projektu bude vo vozidle stále prítomný technik  spoločnosti Uber, ktorý bude dohliadať na prevádzku vozidla.

„Prísľub spoločného využívania samostatne jazdiacich vozidiel sa stáva realitou,“ povedal Mårten Levenstam, viceprezident pre produktové plánovanie v spoločnosti Volvo Cars. „Spoločnosť Volvo je hrdá, že stojí na poprednom mieste najnovšieho vývoja vo svete automobilov po boku svojich partnerov zo spoločnosti Uber.“

Spojenectvo so spoločnosťou Uber predstavuje jednu časť trojdielneho plánu spoločnosti Volvo zameraného na vývoj technológií autonómneho riadenia.

V januári 2017 spustia projekt s názvom „Drive Me“. Pôjde o najrozsiahlejší test autonómneho riadenia na svete, v rámci ktorého dostanú zástupcovia verejnosti v dispozícii až 100 samostatne jazdiacich vozidiel a budú ich používať na reálnych cestách v okolí švédskeho Göteborgu. Ich skúsenosti sa použijú pri spoločnom vývoji samostatne jazdiacich vozidiel Volvo.

Druhou časťou projektu je spoločný podnik so spoločnosťou Autoliv, ktorá je popredným výrobcom bezpečnostných technológií pre automobilový priemysel. Cieľom je založiť novú spoločnosť v spoločnom vlastníctve, ktorá bude navrhovať a vyrábať softvér samostatnej značky pre technológie autonómneho riadenia a asistenčné technológie pre vodiča a ten sa bude predávať tretím výrobcom originálnych zariadení.

Ústredie tejto novej spoločnosti bude sídliť vo švédskom Göteborgu. Na začiatku bude mať spoločnosť 200 zamestnancov z oboch spoločností, ich počet sa však v strednodobom horizonte zvýši na vyše 600. Očakáva sa, že spoločnosť spustí svoju prevádzku začiatkom roka 2017.

Treťou časťou je pokračujúci vzťah so spoločnosťou Uber pri výrobe a spoločnom vývoji základných vozidiel pre samostatne jazdiace vozidlá. Vďaka tejto spolupráci sa znižujú náklady spoločnosti Volvo na vývoj a dáva jej to príležitosť vyvíjať prelomové technológie, pričom by mohla aj značne zvýšiť svoj predaj.

Základné vozidlá vyrába spoločnosť Volvo a následne ich od nej kúpi spoločnosť Uber. Spoločnosti Volvo Cars a Uber do projektu spoločne prispievajú sumou 300 miliónov dolárov. Obidve spoločnosti budú využívať rovnaké základné vozidlá v rámci ďalšej fázy svojich stratégií v oblasti výroby autonómnych vozidiel.

Vozidlá, ktoré sa použijú v San Franciscu, sú vyvinuté na základe modulárnej architektúry SPA spoločnosti Volvo Cars. SPA je jedna z najpokročilejších automobilových platforiem na svete a v súčasnosti sa využíva pri výrobe viacnásobne oceneného SUV Volvo XC90, ktoré tvorí vrchol ponuky tejto značky, ako aj pri výrobe luxusného sedanu S90 a luxusného kombi V90.

Platforma SPA bola vyvinutá v rámci programu globálnej priemyselnej transformácie, spusteného v roku 2010, do ktorého spoločnosť Volvo Cars investovala 11 miliárd dolárov. Tento program bol od samotného začiatku koncipovaný pre najnovšie technológie autonómneho riadenia, ako aj pre ďalší vývoj v oblasti elektrifikácie a konektivity. Práve tieto kvality pritiahli spoločnosť Uber ku značke Volvo.

Zdroj: Volvo Cars

- Reklama -

Odporúčame

ŠKODA ENYAQ 𝗶V

Prvý sériový model značky ŠKODA na báze modulárnej stavebnice elektromobility (MEB) Dva druhy pohonu, dve kapacity batérie a...

Nový Mercedes-AMG GT Black Series

Najvýkonnejší sériovo vyrábaný motor V8 AMG všetkých čias, najexpresívnejší dizajn, najprepracovanejšia aerodynamika s aktívnymi prvkami vrátane špeciálnych vysúvacích krídiel vpredu aj vzadu a takmer kompletne zakrytej...

CUPRA Formentor – na cestách už túto jeseň

Prebiehajú posledné prípravy na spustenie predaja nového modelu CUPRA Formentor. Tento týždeň Wayne Griffiths, CEO značky CUPRA, testoval Formentor v skúšobnom areáli závodu Martorell....

BMW radu 8 Golden Thunder Edition

Fascinujúci dynamický výkon patrí medzi očarujúce vlastnosti modelov BMW radu 8. Výrobca prémiových športových automobilov teraz pripravil špeciálne verzie všetkých troch karosárskych verzií s...

Fiat Concept Centoventi získal v ankete Car Design News cenu „Najlepšie koncepčné vozidlo roka 2019“

Fiat Concept Centoventi zvíťazil v ankete Car Design News v kategórii „Najlepšie koncepčné vozidlo“. Podľa medzinárodnej poroty toto revolučné vozidlo vyniká inovatívnou modulárnou...
- Reklama -

Ďalšie správy