6.9 C
Bratislava
sobota, 23 januára, 2021
-- Reklama --

Nový Fiat 500L

Najnovšie

Volvo Cars má za cieľ transformovať predaj vozidiel viac na online

Spoločnosť Volvo Cars zásadne modernizuje a zdokonaľuje spôsob, akým si zákazníci kupujú, prenajímajú, predplácajú a servisujú svoje vozidlá, pričom...

Volkswagen bol dobre pripravený na zrušený ženevský autosalón 2020

Touareg R* s pohonom plug-in hybrid so systémovým výkonom 340 kW (462 k) ako najvýkonnejší model značky Modelový...

ŠKODA ENYAQ 𝗶V sa predstaví ako riaditeľské vozidlo na Tour de France

ŠKODA ENYAQ iV sa po prvý raz objaví ako “veliteľská centrála” riaditeľa pretekov Christiana Prudhomma a závodných komisárov Tour...
  • Ešte viac v štýle 500, ešte viac pohodlia, ešte viac technológií: tak je možné zhrnúť nový model Fiat 500L.
  • Líder na európskom trhu ponúka jedinečnú kombináciu priestrannosti a osobitosti.
  • 40% súčastí je úplne nových.
  • Nie je to len rad, ale tri rôzne identity, ktoré pokrývajú všetky potreby: Urban, Cross a Wagon.
  • Štandardné prvky a ceny sa môžu v jednotlivých krajinách líšiť, nasledujúce informácie však platia pre všetky trhy. Podrobnejšie informácie sú k dispozícii na internetových stránkach značky.

 Po piatich rokoch na vrchole segmentu prichádza nový Fiat 500L. Nový model rozvíja všetky vlastnosti, ktoré stoja za jeho vedúcim a stále sa zlepšujúcim postavením na európskom trhu. Fiat 500L je nabitý najmodernejšími technológiami a ponúka väčšiu osobitosť aj charakter. Tieto vlastnosti sa prelínajú v troch osobnostiach: Urban, Cross a Wagon.

Modernizovanú verziu charakterizuje 40% nových súčastí a ešte tesnejšie spojenie s legendárnym štýlom 500. Fiat 500L bol navrhnutý tak, aby posilnil rodinnú spriaznenosť s radom 500, zdôraznil jeho kľúčové vlastnosti a identitu. Model 500L úspešne kombinuje všestrannosť s originalitou a osobitými vlastnosťami radu 500. To samo o sebe stačí k dosiahnutiu jedinečnosti, avšak model 500L pridáva niečo navyše: kombinuje štýl a vzrušenie radu 500 s priestrannosťou a funkčnosťou MPV. Ulice miest po celom svete sú dokonalým prostredím pre kultový Fiat 500. Model 500L Cross potom jeho kompaktný štýl kombinuje s dobrodružnou povahou, vhodnou aj pre víkendové výlety do prírody. Tento model obsahuje volič režimu jazdy, ktorý prispôsobuje správanie vozidla podmienkam a jazdnému štýlu vodiča.

Jedná sa o režimy Normal, Traction+ a Gravity Control. Každý, kto sa rozhodne riadiť nový Fiat 500L, či už v uliciach mesta alebo v teréne, má dnes potrebu zostať v kontakte s okolitým svetom, zdieľať svoje vzrušenie z jazdy s priateľmi, komunikovať, počúvať obľúbenú hudbu a v reálnom čase prijímať informácie o doprave alebo o počasí. V modeli 500L je toto všetko možné, a dokonca ešte viac, a pritom nie je nutné spustiť oči z vozovky alebo ruky z volantu. Zásluhu má na tom systém UconnectTM HD Live so 7palcovou dotykovou obrazovkou s vysokým rozlíšením, integrácia Apple Car Play a kompatibilita Android AutoTM.

Verzia Cross pridáva radu 500L novú dimenziu. Okrem voliča režimu jazdy bol u nej kladený dôraz aj na osobitosť. Verzia Cross miluje dobrodružstvo, čo podporuje špecifickou výbavou: o 25 mm väčší svetlá výška, nový dizajn nárazníka, nové ochranné bočné časti, nové predné a zadné ochranné kryty. Verziu Cross dopĺňajú rýdzo mestské verzie Urban a Wagon, u ktorých je dôraz kladený na priestrannosť a všestrannosť, čo dokazuje aj sedem plne konfigurovateľných sedadiel.

Tu je nutné povedať, že sa zďaleka nejedná len o tri verzie, ale skutočne originálne identity vytvorené pre rôzne typy zákazníkov a naplnenie rôznych potrieb. Všetky tri modely zdieľajú vynikajúcu bezpečnostnú výbavu vrátane autonómneho brzdového asistenta pre mestskú prevádzku (v rýchlostiach pod 30 km/h) a najväčší batožinový priestor v triede. Interiéry sú veľmi flexibilné a dovoľujú vytvorenie až 1500 konfigurácií. Exkluzívne pakety potom zákazníkom dovoľujú personalizovať svoje vozidlo z hľadiska štýlu, pripojenia, komfortu a bezpečnosti. Zážihové, dieselové a dvojpalivové motory spaľujúce LPG alebo zemný plyn poskytujú výkon až 120 k a sú spojené s päť alebo šesťstupňovými manuálnymi prevodovkami alebo automatizovanou prevodovkou Dualogic.

Ešte viac 500

Nový model 500L bol navrhnutý tak, aby posilnil rodinnú spriaznenosť s radom 500 a jeho kľúčovými štylistickými vlastnosťami. Štýl karosérie zahŕňa všetky charakteristické prvky, ktoré formovali kultový model 500 po celú dobu jeho existencie a je doplnený o novú identitu. Najvýraznejšou pripomienkou predchodcu sú fúziky s logom na lichobežníkovej maske vozidla, horné svetlomety s chrómovanými prvkami a kruhovým vzhľadom, ako aj spodné rámčeky s LED svetlami denného svietenia, ktoré pripomínajú grafiku dvoch núl v názve vozidla. Vďaka tomuto detailu prezrádza nový model 500L svoju osobitosť aj v tme. Predný nárazník s lichobežníkovým tvarom a chrómovaná trojrozmerná spodná maska ​​chladiča potom dodávajú vozidlu atraktivitu a eleganciu. Chrómované lišty vozidlu dodávajú punc jedinečnosti. Predná časť vozidla je tak celkovo výraznejšia a zvodnejšia. Kľúčovým prvkom zadnej časti sú chrómované vložky, ktoré podtrhujú rodinnú spriaznenosť a horizontálne lišty, ktoré zviditeľňujú vozidlo na vozovke. Hmlovky a cúvacie svetlo sú potom umiestnené v spodnej časti nárazníka. Táto zmena je skôr funkčná než štylistická, lebo zlepšuje účinnosť osvetlenia.  

Nový model 500L je ponúkaný v desiatich pastelových alebo metalických odtieňoch a s tromi typmi strechy: vo farbe karosérie, v čiernom a bielom lesklom prevedení a v matne čiernej verzii. Zákazníci majú teraz na výber 37 farebných kombinácií. Ponuku tvorí nový modrý odtieň Bellagio, oranžový Sicilian, bronzový Donatello, biely Ice-Cream, žltý Sorrento, čierny Cinema, sivý Fashion, sivý Maestro, zelený Tuscan a červený Passione.

Jedinečná kombinácia priestrannosti a osobitosti

Interiéry sú tiež kompletne nové vrátane dizajnu prístrojového panela, ktorý je technicky vyspelejší a viac kultový, čo demonštruje aj svetlý nápis 500. Priestor pre cestujúcich je všeobecne pohodlnejší, všestrannejší a ľahší s radom starostlivo spracovaných detailov v štýle 500. Klasický štýl 500 kombinuje so širokou škálou vysoko moderných technológií. Za preštylizovaným multifunkčným volantom sa nachádza panel s kontrolnými ukazovateľmi s prepracovaným vzhľadom, chrómovanými prvkami a dvoma kruhovými prístrojmi (otáčkomerom a rýchlomerom) po stranách 3,5palcového farebného displeja. Dokonalá kombinácia nového volantu a prístrojového panela zlepšuje čitateľnosť kontrolných ukazovateľov, čo ďalej posilňuje aj biele podsvietenie. Vodič ťaží aj z výhod inovatívneho farebného TFT displeja ponúkajúceho kompletnú škálu informácií. Nový model 500L využíva koncepciu usporiadania, ktorá posilňuje pocit ovládnutia vozovky, uľahčuje parkovanie a zaisťuje prvotriedny výhľad, okrem iného vďaka presklenému A stĺpiku. Pozoruhodná presklená strecha s plochou 1,5 m2 robí priestor pre cestujúcich prívetivejším a svetlejším. Panoramatická strecha, ktorá je k dispozícii v pevnej aj otváracej verzii, umožňuje cestujúcim užiť si v interiéri viac svetla a pocit slobody, ktorý môže ponúknuť iba takto veľká presklená plocha.

Zatiaľ čo horná časť prístrojového panela disponuje sviežosťou a novou osobitosťou, spodná je charakteristická pohodlnými a veľkými úložnými priestormi a zavádza nové komfortné prvky, akým je napríklad stredová lakťová opierka. Volič prevodovky bol prepracovaný a teraz je umiestnený vyššie pre lepšiu ergonómiu a je doplnený logom 500. Každá verzia radu 500L má svoju vlastnú osobitosť. Výbava Popstar vyjadruje mladistvú, funkčnú a praktickú stránku modelu s čelnou časťou prístrojového panela vo farbe karosérie, čiernymi textilnými sedadlami, džínsovou stredovou časťou sedadiel a bielymi vinylovými vložkami s logom 500. Obloženie dverí je vylepšené mäkkou čiernou textilnou lakťovou opierkou. Prístrojový panel je sfarbený v odtieni karosérie. Stupeň výbavy Lounge vyjadruje modernosť a eleganciu, o čom svedčí aj exkluzívny prístrojový panel so 7palcovou dotykovou obrazovkou systému UconnectTM HD Live v štandarde a chrómované prvky. Zákazníci môžu voliť chladnejšie alebo teplejšie odtiene, vo všetkých prípadoch s textíliou Diamond-Wave, dvojitým prešívaním a čiernymi vinylovými opierkami hlavy a lakťovými opierkami. Prístrojový panel je čalúnený technickou tkaninou vo farbe sedadiel. Verzia Cross vyjadruje športovú povahu a ducha dobrodružstva: 7palcový displej, čierne interiéry, textilné sedadlá a titánové vinylové vložky s vygravírovaným logom 500. Sivé alebo čierne sedadlá sú k dispozícii pre stupne výbav Urban, Wagon Lounge a Cross. Priestrannosť interiéru je na vrchole triedy vďaka veľkorysej dĺžke priestoru pre cestujúcich. Batožinový priestor so zadnými sedadlami v prednej polohe dosahuje u verzií Urban a Cross objemu 455 litrov, v prípade verzie Wagon potom 638 litrov (416 litrov v sedemsedadlovom usporiadaní). So sklopenými sedadlami vzrastie kapacita batožinového priestoru verzií Urban a Cross na 1480 litrov, v prípade modelu Wagon potom na 1784 litrov.

Technológie

Viac dobrodružnú povahu modelu 500L predstavuje verzie Cross. Vozidlo má jedinečný vzhľad s novými nárazníkmi a ochrannými časťami, dvojfarebnými 17palcovými zliatinovými kolesami s diamantovou úpravou a výraznou maskou chladiča pre športovejší a svalnatejší vzhľad. Svetlá výška bola zväčšená o 25 mm a štandardom je nový volič režimu jazdy. Otočením ovládača na stredovej konzole môže vodič prispôsobiť vlastnosti vozidla štýlu jazdy alebo podmienkam. K dispozícii sú režimy Normal, Traction+ a Gravity Control. Normal predstavuje východiskovú pozíciu, ktorá je určená pre pohodlnú a bezpečnú jazdu v bežných podmienkach. Taction+ môže byť aktivovaný v rýchlostiach pod 30 km/h a zlepšuje rozjazd na klzkom povrchu pokrytom snehom, ľadom alebo blatom a zaisťuje optimálne rozloženie krútiaceho momentu medzi kolesá prednej nápravy. Za týmto účelom pribrzďuje koleso s horšou priľnavosťou a tým prenáša krútiaci moment na koleso s lepšou trakciou. Režim Gravity Control udržuje konštantnú rýchlosť pri schádzaní prudkých stúpaní a môže byť aktivovaný pri zapojení funkcie Traction+. Zvolený režim sa zobrazuje na TFT obrazovke.

Bezpečnosť a komfort

Jedinečnosť verzie Cross nie je jedinou novinkou nového radu 500L. Celý rad ponúka prvky vyvinuté pre zlepšenie potešenia z jazdy, komfortu a bezpečnosti. V prvom rade sa jedná o veľmi užitočný systém autonómneho núdzového brzdenia City Brake. Tento asistenčný systém pozostáva z laserového snímača za čelným oknom, ktorý sleduje prítomnosť vozidiel vpredu. Pri jazde pod 30 km/h a zistení potenciálneho rizika nárazu systém automaticky pribrzdí.

Medzi ďalšie kľúčové prvky výbavy patrí zrkadielko pre sledovanie deti na zadných sedadlách, LED svetlá denného svietenia a parkovacie svetlá, ktoré ďalej zvýrazňujú štýl 500, avšak zároveň poskytujú vynikajúcu viditeľnosť. Rovnako ako elektricky nastaviteľné a vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá, ktoré môžu byť aj elektricky sklopné a zahŕňať osvetlenie okolie vozidla. Zlepšením prešlo aj vnútorné osvetlenie na stredovej konzole, stredovom tuneli a dverách. Zadná parkovacia kamera je tiež vysoko moderným prvkom a teraz ponúka lepšiu viditeľnosť aj aktívne navádzacie linky pre asistované parkovanie (k dispozícii od posledného štvrťroku tohto roka).

Tri identity: Cross, Urban a Wagon

Nový model 500L Cross sa vyznačuje nezameniteľným vzhľadom crossoveru s novými nárazníkmi a ochrannými časťami, novými dvojfarebnými 17palcovými kolesami s diamantovým vzorom a výraznejšou maskou chladiča pre športovejší a svalnatejší vzhľad vozidla. Vozidlo je vybavené novým voličom režimu jazdy a technológiami, akou je napríklad systém UconnectTM HD Live so 7palcovou dotykovou obrazovkou. 500L Cross je dlhý 4,28 m, disponuje rázvorom náprav 2,61 m, šírkou 1,8 m a výškou 1,68 m.

Mestskú povahu modelu 500L najlepšie vyjadruje verzia Urban, ktorá je k dispozícii v stupňoch výbavy Popstar a Lounge. Táto verzia je stelesnením mestskej mobility. Ponúka priestrannosť pre efektívne a pohodlné využitie a skvelú ovládateľnosť v mestskej prevádzke pre naplnenie potrieb každodennej mobility. Táto verzia je ponúkaná tiež v stupni výbavy Business, ktorá je určená firemným zákazníkom a flotilám. Model 500L Urban je dlhý 4,24 m a disponuje rázvorom 2,61 m, šírkou 1,78 m a výškou 1,66 m.

Tento stupeň výbavy je k dispozícii aj v modrom odtieni Bellagio a ponúka bohatú štandardnú výbavu: ABS, ESP, 6 airbagov, klimatizáciu, tempomat, multifunkčný volant čalúnený technickou kožou, elektricky nastaviteľné a vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá, 3,5palcový TFT displej, systém UconnectTM Radio s Bluetooth a hlasovým ovládaním, zadné sedadlá delené v pomere 60/40 a svetlá denného svietenia DRL. Ešte luxusnejší stupeň výbavy Lounge ponúka rôzne čalúnenie sedadiel, prístrojový panel čalúnený technickou tkaninou, klimatizáciu v automatickom aj dvojzónovom prevedení, štandardne dodávanú pevnú panoramatickú strechu, chrómované vložky, hmlové svetlá, systém UconnectTM HD Live so 7palcovou dotykovou obrazovkou, 16palcové zliatinové kolesá, senzor dažďa a stmievania a organizér batožinového priestoru.

Verzia Wagon je k dispozícii v sedemsedadlovej konfigurácii a predstavuje ideálne riešenie kombinujúce priestrannosť, všestrannosť, osobitosť a štýl 500. K dispozícii sú stupne výbavy Popstar a Lounge. Model 500L Wagon je najkompaktnejším sedemsedadlovým vozidlom na trhu, je dlhý 4,38 m.

Vozidlo je možné personalizovať v naozajstnom duchu 500. Špecifické a exkluzívne pakety sú k dispozícii pre každú verziu a zušľachťujú model 500L v zmysle štýlu, pripojenia, komfortu a bezpečnosti a vedú k nižšej cene, než keby boli jednotlivé doplnky objednané samostatne. Jedná sa o pakety City, Comfort, Connect, Safety, Style a Style Plus.

Motory boli zvolené tak, aby naplnili špecifické potreby zákazníkov a odpovedali rôznym povahám modelu. Paletu zážihových motorov tvoria agregáty 1.4 16V s výkonom 95 k, 1.4 16V TJet s výkonom 120 k a 0.9 TwinAir s výkonom 105 k. Rad dopĺňajú dvojpalivové motory 1.4 TJet spaľujúci LPG s výkonom 120 k a 0.9 TwinAir spaľujúci zemný plyn s výkonom 85 k. Ponuku dopĺňajú dieselové motory 1.3 MultiJet s výkonom 95 k rovnako s prevodovkou Dualogic a 1.6 MultiJet s výkonom 120 k. Všetky motorizácie spĺňajú emisnú normu Euro 6 a úspešne kombinujú živosť a nízku spotrebu paliva.

Zdroj: Fiat

- Reklama -

Odporúčame

ŠKODA ENYAQ 𝗶V

Prvý sériový model značky ŠKODA na báze modulárnej stavebnice elektromobility (MEB) Dva druhy pohonu, dve kapacity batérie a...

Nový Mercedes-AMG GT Black Series

Najvýkonnejší sériovo vyrábaný motor V8 AMG všetkých čias, najexpresívnejší dizajn, najprepracovanejšia aerodynamika s aktívnymi prvkami vrátane špeciálnych vysúvacích krídiel vpredu aj vzadu a takmer kompletne zakrytej...

CUPRA Formentor – na cestách už túto jeseň

Prebiehajú posledné prípravy na spustenie predaja nového modelu CUPRA Formentor. Tento týždeň Wayne Griffiths, CEO značky CUPRA, testoval Formentor v skúšobnom areáli závodu Martorell....

BMW radu 8 Golden Thunder Edition

Fascinujúci dynamický výkon patrí medzi očarujúce vlastnosti modelov BMW radu 8. Výrobca prémiových športových automobilov teraz pripravil špeciálne verzie všetkých troch karosárskych verzií s...

Fiat Concept Centoventi získal v ankete Car Design News cenu „Najlepšie koncepčné vozidlo roka 2019“

Fiat Concept Centoventi zvíťazil v ankete Car Design News v kategórii „Najlepšie koncepčné vozidlo“. Podľa medzinárodnej poroty toto revolučné vozidlo vyniká inovatívnou modulárnou...
- Reklama -

Ďalšie správy