6.9 C
Bratislava
nedeľa, 5 júla, 2020

Jaguar Land Rover otvára výrobný závod na Slovensku

Najnovšie

Nový Hyundai i30: elegantnejší, bezpečnejší a efektívnejší

S pokročilými bezpečnostnými systémami, špičkovou konektivitou, širokou paletou motorizácií a s novým elegantným dizajnom je nový Hyundai i30 ešte atraktívnejší. O hospodárnu...

Úplne nový Hyundai i20: emotívny dizajn sa spája s pokročilými technológiami

Úplne nový Hyundai je prvým európskym modelom značky i20 s kompletne novým vzhľadom, ktorý používa dizajnový jazyk automobilky...

Nová ŠKODA OCTAVIA vstupuje na slovenský trh s cenou od 17790 eur

Autorizovaní predajcovia značky ŠKODA po celom Slovensku počnúc dneškom prijímajú objednávky na nový model ŠKODA OCTAVIA vo verzii...
  • Na Slovensku otvorili nový výrobný závod v hodnote 1,4 miliardy eur 
  • Najnovší krok automobilky v rámci plánu udržateľného globálneho rastu 
  • V Nitre sa zamestnalo 1 500 ľudí 
  • Závod využíva špičkové výrobné technológie 
  • Vznikol nadačný fond na podporu projektov pre miestnu komunitu 

Spoločnosť Jaguar Land Rover v Nitre otvorila svoj najmodernejší výrobný závod v hodnote 1,4 miliardy eur. Je to vôbec po prvýkrát, čo táto britská automobilka otvorila továreň na Slovensku. 

Pre spoločnosť Jaguar Land Rover, ktorá je srdcom i dušou zakorenená vo Veľkej Británii, predstavuje investícia v Nitre najnovší krok v rámci jej stratégie globálneho rastu. Predtým otvorila spoločný podnik v Číne v roku 2014 a továreň v Brazílii v roku 2016, ktoré podporujú zmluvné výrobné prevádzky fungujúce od roku 2011 v Indii a od roku 2017 v Rakúsku. Vďaka novozriadeným medzinárodným továrňam môže Jaguar Land Rover svojim zákazníkom ponúknuť ešte vzrušujúcejšie nové modely. Zároveň chránia automobilku pred fluktuáciou meny a podporujú konkurencieschopné podnikanie na celosvetovej úrovni. 

Prof. Dr Ralf Speth na dnešnom slávnostnom otvorení uviedol

„Globálny biznis vyžaduje tiež globálnu prítomnosť v oblasti prevádzky. A hoci srdce i duša spoločnosti Jaguar Land Rover ostávajú pevne zakorenené vo Veľkej Británii, medzinárodná expanzia jedine obohacuje a posilňuje naše podnikanie doma. 

Dnešné otvorenie nášho výrobného závodu budúcej generácie v Nitre znamená pre Jaguar Land Rover začiatok novej éry z hľadiska výroby. Ide o najväčší medzník nášho dlhodobého programu globalizácie a vyvrcholenie štvorročného plánovania. Táto technicky vyspelá továreň na Slovensku bude, rovnako ako naše existujúce výrobné prevádzky vo Veľkej Británii, Číne, Brazílii, Indii a Rakúsku, dopĺňať a podporovať naše korporačné a konštruktérske činnosti a činnosti v oblasti výskumu a vývoja sústredené vo Veľkej Británii.” 

Výroba na Slovensku 

Jaguar Land Rover v Nitre aktuálne zamestnáva približne 1 500 ľudí, z čoho 98 percent tvoria slovenskí štátni príslušníci a 30 percent ženy. V novembri sa začne druhá fáza lokálneho náboru, v rámci čoho bude automobilka hľadať ďalších 850 ľudí, ktorí rozšíria jej špičkový nitriansky tím. 

Všetci pracovníci výroby absolvovali špeciálny 12-týždňový študijný program v školiacej akadémii, do ktorej automobilka investovala 7,5 milióna eur. 

Profesor Dr Speth dodal:

„Naša rôznorodá pracovná sila prináša množstvo skúseností z automobilového priemyslu aj ďalších oblastí. Teším sa, že dnes môžem oficiálne privítať náš slovenský tím do globálnej rodiny Jaguar Land Rover.“ 

Nová prevádzka s rozlohou 300 000 m² predstavuje na Slovensku to najlepšie z odborných znalostí v oblasti výroby a konštruktérstva s využitím hliníka a ponúkne výrobnú kapacitu 150 000 vozidiel ročne. V súlade s neustálou snahou spoločnosti dodávať zákazníkom technologicky najmodernejšie vozidlá s nízkou hmotnosťou, zišiel v septembri z výrobnej linky prvý Land Rover Discovery. 

Závod je vybavený špičkovými technológiami a ako prvý v Európe využíva impulzný prepravný systém značky Kuka, ktorý ponúka o 30 percent rýchlejší prepravný čas než klasické dopravníkové systémy. Jeho súčasťou bude tiež vysoko automatizovaný postup lakovania, ktorý zaručí najvyššiu kvalitu a minimálny vplyv na životné prostredie. 

Továreň je navrhnutá flexibilne tak, aby umožnila používať inteligentné výrobné technológie, napríklad vizualizáciu podlahy dielne pomocou údajov v reálnom čase, aby bolo možné riešiť prípadné problémy, čo zasa prispeje k zvyšovaniu efektívnosti procesov a kvality a zlepšovaniu dodávok. 

Na Slovensku existuje dobre etablovaný prémiový automobilový sektor, ktorý tvorí 44 % celkového priemyslu krajiny. Zo zavedenej sieti dodávateľov v blízkom okolí získala spoločnosť Jaguar Land Rover viaceré komponenty, ako napríklad sedadlá a kolesá, čím sa podporila výroba modelu Land Rover Discovery v Nitre a vytvorilo sa niekoľko tisíc dodatočných pracovných miest v rámci automobilového dodávateľského reťazca na Slovensku. 

V miestnej komunite 

Jaguar Land Rover na celom svete úzko spolupracuje s miestnymi komunitami v blízkosti svojich výrobných závodov. 

Za posledného pol roka venovala spoločnosť Jaguar Land Rover projektom v Nitre a okolí takmer 500 dobrovoľníckych hodín. Spustila svoj prvý zamestnanecký grantový program, ktorý podporuje 12 lokálnych projektov vrátane prvej liečebnej senzorickej miestnosti v Nitre, a nedávno v spolupráci s nadáciou Pontis zriadila nový nadačný fond na podporu budúcich lokálnych projektov. 

V priebehu posledných troch rokov priniesla spoločnosť Jaguar Land Rover nové vzdelávacie programy s cieľom inšpirovať novú generáciu automobilových konštruktérov na Slovensku. 

V novembri sa na Slovensku uskutoční tretí ročník súťaže pre stredné školy „Land Rover 4×4 in Schools“. Tohtoročnej súťaže sa zúčastní desať slovenských škôl, ktoré navrhnú a postavia auto na diaľkové ovládanie s pohonom všetkých kolies, schopné zvládnuť náročné terénne testy. Zároveň sa tento rok na Slovensku po prvýkrát uskutoční projekt pre základné školy „Jaguar Primary School Challenge“. 

Cieľom týchto programov je predstaviť mladým ľuďom pracovný svet a zvýšiť povedomie o dostupných kariérnych možnostiach. 

Jaguar Land Rover v Európe 

Jaguar Land Rover má najviac maloobchodných predajcov práve v Európe, kde v 42 krajinách sídli takmer 800 pobočiek. Od začiatku roka 2018 predala spoločnosť Jaguar Land Rover v Európe viac ako 94 000 vozidiel. 

Zdroj: Land Rover

- Reklama -

Odporúčame

Nový Hyundai i30: elegantnejší, bezpečnejší a efektívnejší

S pokročilými bezpečnostnými systémami, špičkovou konektivitou, širokou paletou motorizácií a s novým elegantným dizajnom je nový Hyundai i30 ešte atraktívnejší. O hospodárnu...

Nová ŠKODA OCTAVIA vstupuje na slovenský trh s cenou od 17790 eur

Autorizovaní predajcovia značky ŠKODA po celom Slovensku počnúc dneškom prijímajú objednávky na nový model ŠKODA OCTAVIA vo verzii combi, verzia liftback bude dostupná...

Volvo a China Unicom spolupracujú na vývoji technológie 5G

Spoločnosť Volvo Cars a popredný poskytovateľ telekomunikačných služieb China Unicom spojili sily s cieľom použiť budúcu generáciu technológie mobilných sietí 5G na komunikáciu medzi...

CES 2020: Mercedes-Benz vyvíja v spolupráci s filmami AVATAR víziu budúcej mobility: koncepčné vozidlo VISION AVTR

Vynálezca automobilu ponúkol na výstave CES 2020 s koncepčným vozidlom inšpirovaným filmom AVATAR Mercedes-Benz VISION AVTR náhľad na trvalo udržateľnú mobilitu budúcnosti. Koncepčné vozidlo...

Nový model Subaru Forester e-BOXER Ocenený Euro NCAP ako najlepšie auto triedy za rok 2019

• Organizácia Euro NCAP vyhlásila model Subaru Forester e-BOXER za najlepšie auto triedy malých terénnych vozidiel/MPV. • Ide už o druhý titul „Najlepšie auto triedy“, ktorý...
- Reklama -

Ďalšie správy