6.9 C
Bratislava
utorok, 28 júna, 2022

Fiat Concept Centoventi: demokratická odpoveď na potrebu elektrickej mobility

Odporúčame

 • Pri príležitosti 120. výročia predstavuje značka Fiat v Ženeve koncepčné vozidlo Fiat Concept Centoventi, ktorý je novým míľnikom v jej histórii.
 • Fiat, ktorý bol po celý čas svojej existencie priekopníkom demokratickej mobility, dnes prichádza s riešením, ktoré sprístupní elektrickú mobilitu všetkým.
 • Demokratizácia všetkého, čo je trendy, predstavuje súčasť DNA značky Fiat v duchu sloganu „The ABC of cars. Affordable But Cool“.
 • U koncepčného vozidla Fiat Concept Centoventi si môže zákazník nakonfigurovať interiér, zvoliť potrebné príslušenstvo a prispôsobiť si vnútorný priestor podľa svojich potrieb, čím vytvorí úplne jedinečné vozidlo.
 • Personalizácia sa v tomto prípade posúva o veľký kus ďalej. Modulárny batériový paket umožňuje vodičom predĺžiť dojazd štandardného vozidla zo 100 na až 500 km, a to jednoduchým dokúpením alebo prenájmom ďalších batériových jednotiek.
 • Fiat Concept Centoventi je ako prázdne plátno. Hoci by bol vyrábaný v jednej jedinej farbe, prostredníctvom programu 4U je možné ho upraviť výberom zo 4 typov striech, 4 nárazníkov, 4 krytov kolies a 4 potlačí karosérie.
 • Značka Mopar, ktorá sa špecializuje v rámci skupiny FCA na popredajné produkty aslužby, sa na vývoji konceptu podieľala. Bude vyvíjať, vyrábať a starať sa o logistiku všetkého príslušenstva modelu Fiat Concept Centoventi.
 • Fiat Concept Centoventi pripomína celosvetovo známe štylistické prvky značky Fiat, ktoré sa stali symbolom talianskeho dizajnu a kreativity.

 Medzinárodný autosalón v Ženeve je dejiskom svetovej premiéry koncepčného vozidla Fiat Concept Centoventi, ktorý dokonale vyjadruje víziu talianskej značky, ako by mala vyzerať masová elektromobilita v blízkej budúcnosti. Koncept je vyjadrením futuristickej a veľmi demokratickej vízie vychádzajúcej zo 120ročnej histórie a skúseností v danej v oblasti, z čoho sa odvíja aj názov prototypu – „centoventi“ znamená slovensky sto dvadsať. Podobne tomu bolo aj v päťdesiatych rokoch, kedy Fiat 500 spôsobil doslova priemyselnú a kultúrnu revolúciu. Dokázal totiž prekonať tradičné hranice estetiky, dizajnu a konštrukcie, a stal sa tak unikátnym dielom v histórii automobilového priemyslu a prvým skutočným príkladom dostupnej masovej mobility.

Dokážeme si ale predstaviť niečo rovnako revolučného v budúcnosti našich moderných miest? Odpoveďou na túto otázku je práve štúdia Fiat Concept Centoventi, ktorá predstavuje najdostupnejšie riešenie elektromobility a jedno z mála vozidiel schopných ponúknuť naozajstnú autonómiu, napríklad pri výletoch mimo mesto. Pri vývoji sa značka Fiat zamerala na obľúbenosť, dostupnosť a dômyselnosť, ktorá jej v minulosti umožnila vytvárať vozidlá s neuveriteľne modulárnym interiérom a výraznou štylistickou osobitosťou. Fiat Concept Centoventi ukazuje budúcnosť značky a demonštruje jej schopnosť „demokratizovať“ všetko, čo je trendy, čo zhŕňa aj slogan „The ABC of cars. Affordable But Cool“.

Fiat Concept Centoventi, prehľad

Fiat Concept Centoventi je vo svojej podstate ako prázdne plátno pripravené pre maľovanie. Je pripravený prispôsobiť sa vkusu a potrebám zákazníka v akomkoľvek období života či časti dňa bez obmedzenia spojeného s personalizáciou vozidla nutne uskutočnenou v okamihu nákupu. Vozidlo bude vyrábané v jednom vyhotovení, ktoré si môže zákazník prostredníctvom programu 4U prispôsobiť. Voliť môže medzi 4 strechami, 4 nárazníkmi, 4 krytmi kolies a 4 potlačmi karosérie. Vozidlo predstavuje moderné zariadenie, ktoré je možné vylepšiť s maximálnou slobodou a predstavivosťou či už ide o farby, konfigurácie interiéru, prevedenie strechy, infotelematický systém alebo dokonca nezávislosť súvisiacu s počtom batérií. Práve to predstavuje jednu zo silných stránok konceptu. Majitelia už nemusia čakať na nový rad alebo facelift, svoje vozidlo môžu meniť zo dňa na deň a podľa svojich predstáv. Celá idea bude ešte revolučnejšia vďaka ďalším 120 prvkom príslušenstva, ktoré oživia skutočný nový obchodný model a vytvoria komunitu fanúšikov Fiatu Concept Centoventi.

Štúdia je výsledkom naozajstnej dizajnérskej a podnikateľskej výzvy, stelesňuje funkčného ducha značky Fiat a tiež vzdáva hold jej 120ročnej histórii. Moderné poňatie tu dostávajú niektoré zo štylistických riešení Fiatu Panda. Fiat Concept Centoventi je inšpirovaný talianskym dizajnom a zdôrazňuje filozofiu, že menej znamená niekedy viac. To je možné aplikovať na snahu zbaviť sa vo vozidle všetkého nepotrebného a zložitého v záujme dosiahnutia čo najväčšieho priestoru pre cestujúcich (More You), na pozornosť venovanú životnému prostrediu a komunite (More Care) či na zvýšenie hodnoty a posilnenie vzhľadu (More Fiat). Vďaka tomu Fiat Concept Centoventi mení predstavu o elektrickej mobilite v meste a úspešne prekonáva oveľa náročnejšie výzvy, napríklad v zmysle dopravy, predpisov a nákladov na vlastníctvo. Pritom všetkom využíva nové príležitosti plynúce z elektrifikácie.

 Fiat Concept Centoventi

Inovatívny obchodný model

Fiat Concept Centoventi môže byť postavený podľa želania svojho majiteľa, čo predstavuje úplne nový obchodný model, ktorý zahŕňa aj Mopar, divíziu skupiny FCA špecializujúcu sa na príslušenstvo, diely a služby, personalizáciu inovatívnych produktov, predajnú sieť a rastúcu digitálnu klientelu. S výnimkou šiestich prvkov (nárazníky, polykarbonátová strecha, odtieň karosérie, prístrojový panel Lingotto, batérie a digitálne dvere batožinového priestoru), ktoré musia byť inštalované iba u predajcu, je možné všetky doplnky navrhnuté značkou Mopar – vrátane audio systému, úložných priestorov na prístrojovom paneli a dverách a čalúnenia sedadiel – zakúpiť online a nainštalovať doma. Niektoré jednoduché doplnky, ako napríklad držiak nápojov alebo dokumentov je možné dokonca vytlačiť pomocou 3D tlačiarne, doma, u predajcu, alebo v špecializovanom tlačovom centre. Ide tak o nový obchodný model pre doplnky v automobilovom priemysle, ktoré sa môžu predávať alebo vymieňať na internete, čo prirodzene vytvára skutočnú komunitu priaznivcov značky alebo milovníkov dizajnu Made in Italy. Nový obchodný model sa zameriava na elektronický obchod, virtuálny trh, ktorý nepozná hraníc.

 Kokpit s modulárnym usporiadaním na princípe „plug and play“

Modulárny, priestranný a dobre presvetlený, to sú slová, ktoré najlepšie popisujú interiér štúdie Fiat Concept Centoventi, ktorý je možné ľahko prekonfigurovať a pojme až štyroch cestujúcich. Stačí sa usadiť vo vozidle a okamžite si uvedomíte, že vozidlo bolo postavené okolo človeka a jeho spolupatričnosti s dnešným svetom.

V súlade s filozofiou vozidla je možné rôzne časti interiéru využívať na princípe „plug and play“. Prístrojový panel disponuje malými otvormi, do ktorých je možné ukotviť najrôznejšie komponenty bez ohľadu na ich tvar a použitie. To všetko vďaka patentovanému zámku, ktorý je tak trochu ako kocka Lego.

Rovnaký prístup bol uplatnený aj na obložení dverí, ktoré sú maximálne prispôsobiteľné a inšpirované dverami chladničky. Obložení dverí má plochý tvar s minimalistickým dizajnom, ktorý umožňuje ukotvenie rôznych úložných vreciek, držiakov na fľaše či reproduktorov.

Veľmi inovatívne sú tiež sedadlá vyznačujúce sa holou konštrukciou pre operadla. Vyrobené sú z ekologicky udržateľných materiálov a ich sedadla a opierky hlavy je možné ľahko vymeniť, z dôvodu zmeny farby či materiálu. Predné sedadlo spolujazdca je možné napríklad nahradiť úložnou schránkou alebo detskou sedačkou. Zadné sedadlá sú naopak tvorené ako zasúvacia lavice, pričom operadlá je možné otáčať, čo umožňuje vytvorenie batožinového priestoru s prekvapivým objemom.   

Inovatívne materiály pre sedadlá a hlavové opierky

Prostredníctvom materiálov skúma Fiat Concept Centoventi nové obzory, preberá inšpiráciu od trendy predmetov každodennej potreby a využíva inovatívne technologické riešenia a výrobné postupy. Jednou z inšpirácií sú tenisky, ikonický módny produkt, ktorý je súčasne veľmi účinný a odolný. Aj takto zdanlivo vzdialený produkt dokázal inšpirovať majstrovské dielo talianskej kreativity využívajúcej partnerstvo s najlepšími priemyselnými spoločnosťami. Sedadlo je vyrobené z inovatívneho plastu, ktorého pôvod tkvie v exkluzívnom a patentovanom výrobnom procese na báze polyolefínových živíc. Výsledkom je materiál, ktorý je trikrát ľahší ako iné tvarovateľné plasty, napríklad molitan. Navyše je prefarbený, čo znamená, že nedisponuje vonkajším povlakom. Napriek tomu má príjemný a mäkký povrch. Tento plast je mimo to antimikrobiálny, odolný voči UV žiareniu a je umývateľný. Jeho farebné možnosti sú potom doslova nekonečné vrátane kovových, perleťových, intenzívnych a sýtych odtieňov.

Rovnako inovatívny je 3D úplet pre operadlá a opierky hlavy, ktorý vzniká 100percentnou recykláciou priadzí. Táto technológia je úspešne využívaná v športovom odevníctve, ale aj pri tvorbe interiérov, napríklad na výrobu inovatívnych, funkčných a flexibilných sedadiel. Zvláštne výrobný proces je schopný vytvárať úplety s premenlivými prierezmi, čo zabraňuje plytvaniu materiálom.

Nový patentovaný systém otvorov na palubnej doske a nový 20palcový prístrojový panel Lingotto

Pred vodičom sa nachádza inovatívna monolitická palubná doska s vreckami v spodnej časti ako u Pandy. Vyznačuje sa ojedinelým a patentovaným systémom otvorov, ktoré umožňujú bezpečné ukotvenie najrôznejšieho príslušenstva od držiakov nápojov a fliaš až po schránku na rukavice a čokoľvek, čo môže zákazníkovi poslúžiť. Skrátka interiér je možné prekonfigurovať podľa potreby.

Prístrojový panel je k dispozícii v dvoch prevedeniach. Prvé z nich je ideálne pre generáciu mileniálov a jeho srdcom je chytrý telefón v kombinácii s 10palcovou hlavnou obrazovkou panelu s kontrolnými ukazovateľmi. Druhé riešenie je tradičnejšie a na paneli s kontrolnými ukazovateľmi ponúka navyše ďalší integrovaný 20palcový displej.

V prvom prípade je možné chytrý telefón alebo tablet pripevniť na palubnú dosku a používať ho pre navigáciu, prehrávanie hudby, správy a rad ďalších funkcií.

Tí, ktorí zvolia tradičnejšie riešenie, získajú veľký prístrojový panel Lingotto, dômyselné, o 20″ väčšie, plne digitálne zariadenia pripomínajúce tvarovo historickú továreň spoločnosti Fiat v Turíne. Tento prístrojový panel je vybavený HMI rozhraním (Human Machine Interface) s asistenčnými a bezpečnostnými funkciami, napríklad ukazovateľom smeru, monitoringom mŕtveho uhla alebo kontrolkou stavu nabitia batérií. Časť displeja Lingotto ďalej zobrazuje ďalšie užitočné informácie o vozidle.

 Iba jedna personalizovateľná karoséria

Fiat Concept Centoventi mení zažité pravidlá automobilového priemyslu. Vozidlo bude k dispozícii iba v jednom odtieni podobnom ošetrenému plechu, čo zjednoduší celú výrobu, ale súčasne bude veľmi personalizovatelné. Nový program 4U dovoľuje užívateľovi zvoliť kombináciu štyroch striech, štyroch nárazníkov, štyroch krytov kolies a štyroch potlačí karosérie a za prispenia príslušenstva z katalógu urobiť svoje vozidlo skutočne jedinečným. Potlače bude možné realizovať u akéhokoľvek dealera v akomkoľvek okamihu. Proces je vďaka lineárnym tvarom a plochým povrchom jednoduchý a lacný. Výsledný efekt môže byť veľmi podobný metalickej farbe, ale na rozdiel od nej nemusí byť navždy.

Zrodený v otvorenej podobe ako kabriolet, ale pripravený k štýlovému a funkčnému uzavretiu

V štandarde bude Fiat Convept Centoventi v otvorenom prevedení bez strešného panelu, čo je ideálne pre jazdu s vetrom vo vlasoch. Vozidlo však bude možné uzatvoriť strechou. Tá môže byť podobne ako iné detaily vozidla personalizovaná jedným z dostupných riešení: dve farebné polykarbonátové prevedenia, látková strecha, integrovaný cargo box a strecha so solárnym panelom. Solárny panel generuje výkon 500 W, ktorý umožňuje odvetrávanie zaparkovaného vozidla, alebo napájanie digitálneho displeja integrovaného v zadných výklopných dverách.

 Vozidlo sa stáva vďaka modernému displeju na zadných dverách sociálnym nástrojom

Veľké výklopné dvere umožňujú integráciu inovatívneho displeja, ktorý štúdiu Fiat Concept Centoventi mení na skutočný sociálny nástroj umožňujúci zdieľanie správ s okolitým svetom. Keď je vozidlo v pohybe, zo zrejmých dôvodov sa zobrazuje na obrazovke len logo značky Fiat. Po zastavení a prepnutí do režimu „messenger“ sa digitálne veko batožinového priestoru môže zmeniť trebárs na reklamný billboard, čím môžu byť kompenzované napríklad náklady za platené parkovanie.  

Moderná interpretácia štýlu Fiat

Všetko v štúdii Fiat Concept Centoventi hovorí jazykom Fiat, najmä v zábavnom a funkčnom význame. Jedná sa napríklad o minimalistické závesy a zámky, multifunkčnú palubnú dosku pripomínajúcu famózne vrecká modelu Panda, štíhle sedadlá, farebné kryty kolies z veľmi inovatívnych materiálov či prednú masku, kde vertikálne drážky slúžia ako LED indikátor nabitia batérií.

Nejde len o detaily, ale aj celkový vzhľad vozidla, ktorý je úplne typický pre taliansku značku. Tvary štúdie Fiat Concept Centoventi sú lineárne, ale vyjadrujú robustnosť a kompaktné rozmery, ktoré ukrývajú veľa priestoru pre cestujúcich. Horizontálne línia bokov vozidla opticky oddeľujúca kabínu od vozidla zvýrazňuje dvojpriestorovú koncepciu s krátkou kapotou. Dojem pevnosti zdôrazňujú široké lišty na dverách vyrobené z nového penového materiálu, ktorý dobre pohlcuje drobné nárazy a škrabance bez deformácie. 3D textúra navyše zdôrazňuje pocit bezpečnosti vo vnútri vozidla.

Modulárny dojazd až 500 km

Sloboda personalizácie je zrejmá tiež v zdrojoch elektrickej energie, ktoré poháňajú štúdiu Fiat Concept Centoventi. Tie pozostávajú z modulárnych batérií, ktoré poskytujú maximálnu flexibilitu. Štandardne ponúka vozidlo jednu batériu – inštalovanú v továrni – s dojazdom 100 km. Pri potrebe väčšej autonómie si však užívateľ môže kúpiť alebo prenajať až 3 ďalšie batérie, každú s dojazdom 100 km. Dodatočné batérie sú inštalované pod podlahou, a to výhradne v rámci servisnej siete. Jednoduchú a rýchlu inštaláciu zaisťuje koľajnicový systém, ktorý batérie podopiera aj pripája. Jednu batériu je možné umiestniť tiež pod sedadlo spolujazdca. V tomto prípade je možné batériu odpojiť a nabiť doma alebo v garáži podobne ako u moderných elektrobicyklov. Celkový dojazd, ktorého je možné dosiahnuť tak činí až 500 kilometrov.

Vozidlo je navrhnuté s ťažiskom presne medzi nápravami, pričom batérie sú uložené práve v tomto mieste. Rozloženie hmotnosti a ovládateľnosť tak zmenou počtu batérií nie sú nijako ovplyvnené. Brzdový systém je dimenzovaný tak, aby zabezpečil maximálny výkon aj pri plnom zaťažení.

V spodnej časti čelného okna je umiestnená viacnásobná zásuvka pre nabíjanie vozidla. Za prírubou sa nachádza navijak, ktorý eliminuje potrebu dutiny pre uloženie kábla. Vďaka svojej polohe presne uprostred šírky vozidla ponúka jednoduché pripojenie na ktorúkoľvek stranu. Navyše môže v prípade zdieľania energie slúžiť ako nabíjací stĺpik pre niekoľko vozidiel. Osvetlená zásuvka môže poslúžiť ako svietidlo aj zariadenie pre rozmrazovanie čelného okna.

Dokonalé vozidlo pre podnikanie a zdieľanie

Okrem individuálneho použitia sa Fiat Concept Centoventi zrodil k zdieľanému použitiu či aplikácii v rámci firemných flotíl. Vyniká totiž vo všetkých aspektoch mestskej mobility a predstavuje najlacnejšie bezemisné vozidlo na trhu. To všetko vďaka modulárnym batériám, ľahkej údržbe, opravám aj redukovaným rizikám poškodenia, čo sa dá preložiť do nízkych prevádzkových nákladov aj celkových nákladov na vlastníctvo.

Hlavné technické údaje štúdie Fiat Concept Centoventi

 • Dĺžka: 3680 mm
 • Výška: 1527 mm
 • Šírka: 1740 mm (s vonkajšími zrkadlami 1846 mm)
 • Rázvor náprav: 2430 mm
 • Previs vpredu: 658 mm
 • Previs vzadu: 592 mm

Zdroj: Fiat

- Reklama -