Mobilné laboratórium vyvinuté v Spojenom kráľovstve v spolupráci
s Európskou kozmickou agentúrou je najinteligentnejším pick-upom
spoločnosti Nissan
Spoločnosť Nissan na výstave Hannover Motor Show 2018 predstavila nadpozemskú koncepciu Nissan Navara Dark Sky, ktorá dokazuje, že vždy je potrebné mieriť ku hviezdam.
Tento koncept vyvinutý v Spojenom kráľovstve v spolupráci s Európskou kozmickou agentúrou funguje ako mobilné astronomické laboratórium a obsahuje špičkový teleskop porovnateľný s teleskopmi vo hvezdárňach, ktorý je osadený na zákazkovo vyrobenom terénnom prívese. Toto vozidlo, ktoré je najnovším príkladom koncepcie Inteligentnej mobility Nissan, je vybavené asistenčnou technológiou ProPILOT, ktorá bola vylepšená, aby urobila z Navary najschopnejší pick-up na bezpečné a pohodlné ťahanie.
ESA mapuje hviezdy s bezprecedentnou presnosťou pomocou satelitu Gaia, ktorý už zaznamenal viac než miliardu hviezd. Koncept Nissan Navara Dark Sky podporuje tento projekt tým, že umožňuje astronómom robiť následné pozorovania vesmíru z ťažko dostupných miest s tzv. „tmavou oblohou“, kam nezasahuje svetelný smog mestských oblastí, ktorý zhoršuje pozorovacie podmienky.
„Koncept Nissan Navara Dark Sky je vynikajúcim príkladom toho, ako Nissan funguje ako skutočný partner, ktorý umožňuje našim zákazníkom dostať sa kamkoľvek,“ uviedol Ashwani Gupta, senior viceprezident oddelenia ľahkých úžitkových vozidiel spoločnosti Nissan. „Pomocou Inteligentnej mobility Nissan a funkcie ProPILOT vytvárame tie najlepšie riešenia pre nepreskúmané obchodné oblasti bez ohľadu na zložitosť potrieb.“
Vozidlo disponuje množstvom inteligentných funkcií, ktoré boli vylepšené, aby vychádzali v ústrety potrebám používateľov úžitkových vozidiel:
- Funkcia ProPILOT zlepšuje kontrolu vodiča nad vozidlom vďaka kombinácii technológií inteligentného tempomatu a asistencie riadenia. Vozidlo si tak udržiava stálu vzdialenosť od vozidla pred ním a vozidlo s prívesom je počas jazdy v jednom pruhu vycentrované, a to i v zákrutách.
- Inteligentný panoramatický kamerový parkovací systém bol vylepšený, aby pomáhal i pri ťahaní prívesu, a poskytuje vodičovi pohľad zhora na okolie vozidla a prívesu a uľahčuje parkovanie.
- Systém sledovania mŕtveho uhla bol vylepšený, aby zvýraznil objekty v mŕtvom uhle v dosahu prívesu.
- Inteligentný asistent pripojenia prívesu vozidlo automaticky navedie k prívesu aby bolo možné jednoducho pripojiť príves. Pri tomto manévri systém ovláda riadenie, akcelerátor aj brzdový pedál.
- Prenosné akumulátory Nissan využívajú elektromobilovú technológiu z Nissanu LEAF a zaisťujú doplnkové napájanie bez ohľadu na to, na akom odľahlom mieste sa nachádzate.
Srdce prívesu tvorí ultravýkonný teleskop PlaneWave. Vylepšené technológie Inteligentnej mobility Nissan umožňujú previezť teleskop do divokých a odľahlých miest s tmavou oblohou.
„Koncept Nissan Navara Dark Sky umožňuje pozorovať oblohu na veľmi odľahlých miestach, kde je možné vyhnúť sa svetelnému smogu, a tiež bezpečne a jednoducho prepravovať teleskopy,“hovorí Dr. Fred Jansen, senior mission manager agentúry ESA pre projekt Gaia. „Teleskopy, ako je ten v prívese, slúžia na skúmanie planét a tiež hviezd v našej galaxii a umožňujú robiť na zemi následné pozorovania vychádzajúce z dát získaných vo vesmíre satelitom Gaia.“
Dizajn konceptu Nissan Navara Dark Sky je inšpirovaný vesmírom. Tmavá farebná schéma exteriéru využíva parametrické vzorce s motívmi hmlovín. Interiér prepája motív tmavej nočnej oblohy s oranžovými odtieňmi zapadajúceho slnka. Reflexné oranžové lemovanie sedadiel tiež zlepšuje viditeľnosť vnútri vozidla a eliminuje potrebu bieleho osvetlenia, ktoré by narúšalo nočné videnie astronómov.
Pretože ľudský zrak je najmenej ovplyvnený červeným svetlom, využívajú vozidlo i príves výhradne červené osvetlenie, aby počas pozorovania nedochádzalo k vizuálnemu rušeniu.
Vďaka úzkej spolupráci s ESA udržuje modul prívesu špeciálnu chladenú atmosféru, ktorá umožňuje, aby teleskop pri preprave na akékoľvek miesto zostal stabilný a skalibrovaný na optimálnu teplotu.
Po dosiahnutí cieľového miesta, často problematicky dostupného, je možné mechanizovanú strechu modulu prívesu otvoriť, aby mohol teleskop zacieliť na nočnú oblohu. Vďaka 40-centimetrovému (primárnemu) zrkadlu dokáže poskytovať detailný pohľad ďaleko za prstence Saturnu až k vzdialeným galaxiám, hmlovinám a supernovám.
Koncept Nissan Navara Dark Sky je navrhnutý robustne a plne s ohľadom na komerčné potreby. Bezpečné ťažné zariadenie v spojení s odolným rebrinovým podvozkom a 2,3-litrový vznetový twin-turbo motor so 190 konskými silami a 450 Nm krútiaceho momentu umožňujú vozidlu Navara vyrovnať sa s náročným terénom v odľahlých oblastiach a jednoducho si poradiť s hmotnosťou teleskopu.
Navara i príves sú vybavené prenosnými akumulátormi pochádzajúcimi z elektromobilov, ktoré využívajú osvedčenú akumulátorovú technológiu spoločnosti Nissan. Keď sa akumulátory nachádzajú na mieste, sú neustále v režime nabíjania a v prípade potreby pripravené na použitie.
Medzi ďalšie inteligentné funkcie patrí Wi-Fi, stanica pre notebooky a technológia UHF na okamžitý prenos údajov kamkoľvek na svete. Kombinácia ôsmich radarových jednotiek umiestnených vo všetkých rohoch vozidla a prívesu informuje vodiča prostredníctvom dotykovej obrazovky pre informácie a zábavu NissanConnect o okolí vozidla.
Tieto technológie Inteligentnej mobility Nissan robia z konceptu Nissan Navara Dark Sky najinteligentnejší pick-up vo svojej triede zameraný na ťahanie.
Špičkové systémy Inteligentnej mobility Nissan umožňujú vozidlu Navara dostať príves s teleskopom na ideálne miesto. Radarové senzory a kamery sledujú terén a hľadajú správne miesto na zaparkovanie a stabilizáciu prívesu. V porovnaní so štandardným modelom Navara je celková svetlá výška konceptu Nissan Navara Dark Sky zvýšená, takže pod vozidlom je viac miesta, čo ďalej zvyšuje jeho schopnosť dostať sa kamkoľvek.
Po skončení výstavy Hannover Motor Show venuje spoločnosť Nissan v duchu myšlienky objavovania, dobrodružstva a pre inšpiráciu a vzdelávanie budúcich generácií teleskop ako dar.
Celkové rozmery
Celková dĺžka (Navara a príves) 9 680 mm
Dĺžka vozidla Navara: 5 400 mm
Výška vozidla Navara: 1 920 mm
Rázvor vozidla Navara: 3 198mm
Kolesá vozidla Navara: 20 palcov
Dĺžka prívesu: 4 060 mm
Výška prívesu: 2 060 mm
Kolesá prívesu: 16 palcov
O Európskej kozmickej agentúre
Európska kozmická agentúra (ESA) je európskou bránou do vesmíru.
ESA je medzivládna organizácia založená v roku 1975 s cieľom usmerňovať a koordinovať vývoj európskych kozmických ambícií a zaručiť, že investícia do vesmíru prinesie výhody občanom Európy i celého sveta.
V ESA je združených 22 členských štátov: Belgicko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Luxembursko, Maďarsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Taliansko a Spojené kráľovstvo. Slovinsko je spolupracujúcim štátom.
ESA nadviazala formálnu spoluprácu so šiestimi členskými štátmi EÚ. Na niektorých programoch ESA sa na základe dohody o spolupráci zúčastní Kanada.
Vďaka koordinácii finančných a intelektuálnych zdrojov svojich členov dokáže ESA viesť programy a aktivity, ktoré výrazne prekračujú možnosti akejkoľvek jednotlivej európskej krajiny. Konkrétne spolupracuje s EÚ na implementácii programov Galileo a Copernicus a s organizáciou Eumetsat na vývoji meteorologických misií.
ESA tiež vyvíja nosné rakety, kozmické plavidlá a pozemné zariadenia potrebné na to, aby Európa zostala v popredí celosvetovej kozmickej aktivity.
Dnes vyvíja a vypúšťa satelity na pozorovanie Zeme, navigáciu, telekomunikáciu a astronómiu, vysiela sondy do vzdialených kútov slnečnej sústavy a spolupracuje na skúmaní vesmíru človekom. ESA má tiež významný aplikačný program, v rámci ktorého vyvíja služby na pozorovanie Zeme, navigáciu a telekomunikáciu.
Viac informácií o ESA nájdete na adrese www.esa.int.
Zdroj: Nissan