6.9 C
Bratislava
streda, 25 mája, 2022

┼áKODA ENYAQ ­ŁŚÂV

Odpor├║─Źame

  • Prv├Ż s├ęriov├Ż model zna─Źky ┼áKODA na b├íze modul├írnej stavebnice elektromobility (MEB)
  • Dva druhy pohonu, dve kapacity bat├ęrie a ┼ítyri v├Żkonov├ę stupne od 132 do 225 kW
  • Ve─żk├Ż dojazd a┼ż do 510 kilometrov* v cykle WLTP a kr├ítky ─Źas nab├şjania
  • Emocion├ílny a dynamick├Ż dizajn, markantn├í maska ┼áKODA na ┼żelanie s osvetlenou mrie┼żkou
  • Nov├í koncepcia interi├ęru a pre zna─Źku typick├ę ve─żkorys├ę priestorov├ę pomery pre pos├ídku a bato┼żinu
  • Na 1 895 exempl├írov limitovan├í s├ęria Founders Edition pripom├şna ├║spe┼ín├║ 125-ro─Źn├║ hist├│riu zna─Źky

Nov├Żm modelom ENYAQ ­ŁŚÂV rob├ş zna─Źka ┼áKODA ─Ćal┼í├ş d├┤sledn├Ż krok pri implement├ícii strat├ęgie elektrickej mobility. SUV s elektrick├Żm pohonom na bat├ęrie vyu┼ż├şva ako prv├Ż s├ęriov├Ż model ─Źeskej automobilky modul├írnu stavebnicu elektromobility (MEB) koncernu Volkswagen. ┼áKODA ENYAQ ­ŁŚÂV pri tom kombinuje pohon zadn├Żch alebo v┼íetk├Żch kolies s dojazdom a┼ż do 510 kilometrov* v cykle WLTP a ve─żkorys├Żmi priestorov├Żmi pomermi, typick├Żmi pre zna─Źku. S├║─Źasne zna─Źka ┼áKODA ─Ćalej vyv├şja svoje emocion├ílne v├Żrazov├ę prostriedky dizajnu ÔÇô v tomto zmysle nov├ę SUV prin├í┼ía ├║plne nov├║ koncepciu interi├ęru namiesto klasick├Żch l├şni├ş vybavenia a s kompletne novo koncipovanou ┼ítrukt├║rou modelovej ponuky. Osobitn├║ lah├┤dku predstavuje exkluz├şvna, na 1 895 exempl├írov limitovan├í s├ęria ENYAQ ­ŁŚÂV Founders Edition, ktor├í v jubilejnom roku pripom├şna ├║spe┼ín├║ 125-ro─Źn├║ hist├│riu zna─Źky.

Thomas Sch├Ąfer, predseda predstavenstva ┼áKODA AUTO, hovor├ş: ÔÇ×Modelom ENYAQ ­ŁŚÂV sa za─Ź├şna nov├í ├ęra zna─Źky ┼áKODA. Je to n├í┼í prv├Ż elektrick├Ż model skon┼ítruovan├Ż na b├íze modul├írnej stavebnice elektromobility. S n├şm rob├şme elektrick├║ mobilitu Simply Clever ÔÇô s dlh├Żm dojazdom, kr├ítkymi ─Źasmi nab├şjania, jednoduch├Żm ovl├ídan├şm a dostupn├Żmi cenami. ENYAQ ­ŁŚÂV vznik├í v srdci zna─Źky ┼áKODA, v Mladej Boleslavi. N├í┼í kme┼łov├Ż z├ívod je tak jedin├Żm v├Żrobn├Żm miestom pre vozidl├í na b├íze MEB v Eur├│pe mimo Nemecka. To je vysok├ę vyznamenanie pre kompetenciu zna─Źky ┼áKODA. ─Äakujem v┼íetk├Żm spolupracovn├şkom, ktor├ş postavil ENYAQ ­ŁŚÂV na koles├í. Je to vynikaj├║ce auto a som hrd├Ż na t├şm jeho tvorcov.ÔÇť

Okam┼żite po svetovej premi├ęre nov├ęho modelu ┼áKODA ENYAQ ­ŁŚÂV bud├║ ma┼ą z├íujemcovia mo┼żnos┼ą v mnoh├Żch ┼ít├ítoch si rezervova┼ą z├íkladn├║ i ─Ćal┼íie verzie modelu, ako aj exkluz├şvnu a zvl├í┼í┼ą bohato vybaven├║ limitovan├║ s├ęriu Founders Edition. T├í je limitovan├í na 1 895 vozidiel a pripom├şna ├║spe┼ín├║ hist├│riu zna─Źky, ktor├║ zalo┼żili pred 125 rokmi V├íclav Laurin a V├íclav Klement. Vozidl├í Founders Edition s├║ vybaven├ę na multifunk─Źnom ko┼żenom volante plaketou s ─Ź├şslom exempl├íru, vyrobenou ─Źeskou manufakt├║rou na v├Żrobu kry┼ít├ílu Preciosa. Vozidl├í maj├║ by┼ą dodan├ę z├íkazn├şkom v roku 2021.

Founders Edition s osvetlenou mrie┼żkou masky a 21-palcov├Żmi diskami z ─żahkej zliatiny

Nov├í maska Crystal Face s n├ípadnou osvetlenou mrie┼żkou je pri modeloch Founders Edition prvkom s├ęriov├ęho vybavenia, pri modeloch ENYAQ 80 iV sa d├í objedna┼ą za pr├şplatok. Predn├║ masku s kry┼ít├ílov├Żm vzh─żadom osvet─żuje 130 di├│d LED ÔÇô tento dizajnov├Ż prvok je zn├ímy u┼ż zo ┼ít├║die ┼áKODA VISION iV. Model Founders Edition je k dispoz├şcii s dvoma kombin├íciami motora a bat├ęrie a v dvoch farb├ích. Okrem toho m├í 21-palcov├ę disky kolies z ─żahkej zliatiny, ┼íportov├ę n├írazn├şky, ako aj interi├ęr ecoSuite s ekologicky vypracovanou ko┼żou.

Nov├í ┼áKODA ENYAQ ­ŁŚÂV ÔÇô preh─żad

Elektrick├Ż pohon

┼áKODA ENYAQ ­ŁŚÂV m├í ├║plne nov├║ koncepciu pohonu a vyu┼ż├şva mo┼żnosti modul├írnej stavebnice elektromobility (MEB) koncernu Volkswagen. Jej z├íkladom je tzv. architekt├║ra skateboardu, pri ktorej je akumul├ítorov├í bat├ęria pohonu priestorovo ├║sporne ulo┼żen├í v podlahe karos├ęrie. Dve kapacity bat├ęrie, ┼ítyri v├Żkonov├ę stupne od 132 do 225 kW, ako aj pohon zadn├Żch alebo v┼íetk├Żch kolies pokr├Żvaj├║ rozmanit├ę po┼żiadavky a podmienky vyu┼żitia. S kr├ítkym ─Źasom nab├şjania a dojazdom do 510 kilometrov* v cykle WLTP je ENYAQ ­ŁŚÂV optim├ílnym spolo─Źn├şkom na ka┼żd├Ż de┼ł, povolen├í hmotnos┼ą brzden├ęho pr├şvesu je do 1 400 kilogramov (st├║panie 8%), resp. 1 200 kilogramov (st├║panie 12%).

Bezpe─Źnos┼ą

K nov├Żm asisten─Źn├Żm syst├ęmom patr├ş Asistovan├í jazda 2.0 s roz┼í├şren├Żmi funkciami, Parkovanie na dia─żku a Tr├ęnovan├ę parkovanie.

Exteri├ęr

Dizajn modelu ENYAQ ­ŁŚÂV je emocion├ílny, energick├Ż a dynamick├Ż. Elektrick├ę SUV sa vyzna─Źuje vyv├í┼żen├Żmi proporciami a nanajv├Ż┼í ve─żkorys├Żmi priestorov├Żmi pomermi v kab├şne pos├ídky. V─Ćaka tomu je kab├şna pribli┼żne rovnako priestrann├í ako m├í ┼áKODA KODIAQ, hoci ENYAQ ­ŁŚÂV m├í krat┼íiu karos├ęriu ako ┼áKODA OCTAVIA. Markantn├║ predn├║ ─Źas┼ą definuje ve─żk├í maska ┼áKODA a svetlomety Matrix-LED. Na ┼żelanie m├┤┼że predn├║ ─Źas┼ą zv├Żrazni┼ą osvetlen├í mrie┼żka Crystal Face s animovanou funkciou osvetlenia Coming/Leaving Home. Zadn├ę skupinov├ę svetl├í TOP LED obsahuj├║ dynamick├ę smerov├ę svetl├í a tie┼ż maj├║ animovan├║ funkciu Coming/Leaving Home.

Interi├ęr

Namiesto klasick├Żch l├şni├ş vybavenia interi├ęr definuj├║ nov├ę dizajnov├ę komplety, ktor├ę vytv├íraj├║ nov├ę meradl├í v oblasti stv├írnenia interi├ęru. Dizajn├ęri materi├ílu ┼áKODA navrhli ka┼żd├║ ako vkusn├║ zostavu z pr├şrodn├Żch, ekologicky spracovan├Żch a recyklovan├Żch materi├ílov. Individu├ílnu konfigur├íciu vozidla u─żah─Źuje nov├í ┼ítrukt├║ra ponuky: tematick├ę pakety a mal├Ż po─Źet samostatn├Żch volite─żn├Żch prvkov s├║ preh─żadn├ę a daj├║ sa nakonfigurova┼ą nieko─żk├Żmi krokmi.

Konektivita

Centr├ílny displej s uhloprie─Źkou 33 cm (13 palcov) je najv├Ą─Ź┼í├ş z doteraj┼í├şch modelov zna─Źky ┼áKODA, v─Ćaka nov├ęmu syst├ęmu infotainmentu je ENYAQ ­ŁŚÂV nepretr┼żite online a vodi─Ź m├┤┼że vyu┼ż├şva┼ą inteligentn├ę slu┼żby. Proces nab├şjania bat├ęrie, ako aj predklimatiz├ícia vozidla sa daj├║ pohodlne ovl├ída┼ą na dia─żku pomocou aplik├ície ┼áKODA Connect App v smartf├│ne.

Simply Clever

Zna─Źka ┼áKODA vyvinula ┼ípecifick├ę prvky Simply Clever pre elektrick├ę vozidl├í, ako napr├şklad ─Źisti─Ź nab├şjacieho k├íbla, ochrann├Ż kryt na nab├şjaciu z├ísuvku a priehradku na nab├şjac├ş k├íbel pod podlahou bato┼żinov├ęho priestoru. Nov├í stredov├í konzola, prebiehaj├║ca v dvoch ├║rovniach, poskytuje ve─ża odkladac├şch priestorov, poriadok pod dvojitou podlahou bato┼żinov├ęho priestoru zabezpe─Źuje inteligentn├Ż organiz├ęr. Klasick├í ┼íkrabka na ─żad ┼áKODA je umiestnen├í vo vn├║tri vozidla vo dver├ích bato┼żinov├ęho priestoru.

Nab├şjanie

Karta My┼áKODA Powerpass zabezpe─Źuje bezprobl├ęmov├ę a jednoduch├ę nab├şjanie. S jedinou kartou umo┼ż┼łuje nab├şjanie na v├Ą─Ź┼íine nab├şjac├şch stan├şc v Eur├│pskej ├║nii. Okrem toho sa zna─Źka ┼áKODA anga┼żuje aj pri v├Żstavbe siete r├Żchlonab├şjac├şch stan├şc Ionity v celej Eur├│pe. Na individu├ílne nab├şjanie v dom├ícej gar├í┼żi pon├║ka ┼áKODA n├ístenn├║ stanicu iV wallbox v dvoch vyhotoveniach. S r├Żchlonab├şjac├şm k├íblom sa ┼áKODA ENYAQ ­ŁŚÂV d├í nab├şja┼ą na verejn├Żch r├Żchlonab├şjac├şch staniciach.

PREH─ŻAD TECHNICK├ŁCH ├ÜDAJOV

 

Silueta nov├ęho modelu ┼áKODA ENYAQ ­ŁŚÂV nazna─Źuje proporcie vlajkovej lode zna─Źky. Kr├ítka predn├í ─Źas┼ą a pretiahnut├ę l├şnie strechy dod├ívaj├║ vozidlu dynamick├Ż vzh─żad a zachov├ívaj├║ ve─żkorys├║ ponuku priestoru, ktor├Ż je pre zna─Źku typick├Ż. Nov├ę SUV tak v interi├ęri pon├║ka podobn├Ż priestor ako model ┼áKODA KODIAQ, aj ke─Ć je na d─║┼żku krat┼íie ako ┼áKODA OCTAVIA.

┼áKODA ENYAQ ­ŁŚÂV pon├║ka pohon zadn├Żch alebo v┼íetk├Żch kolies, okrem toho s├║ k dispoz├şcii tri ve─żkosti bat├ęrie a p├Ą┼ą v├Żkonnostn├Żch stup┼łov. ENYAQ ­ŁŚÂV sa r├Żchlo nab├şja, maxim├ílny nab├şjac├ş v├Żkon dosahuje a┼ż 125 kW. Dojazdov├í vzdialenos┼ą na jedno nabitie je a┼ż 510 kilometrov v cykle WLTP. T├Żm sa z praktick├ęho, ─Źisto bat├ęriovo poh├í┼łan├ęho SUV, st├íva perfektn├Ż spolo─Źn├şk pre v┼íedn├Ż de┼ł.

NOVINKY V DIZAJNE SVETIEL

┼áKODA rob├ş v─Ćaka modelu ENYAQ ­ŁŚÂV ─Ćal┼í├ş ve─żk├Ż krok do ├ęry elektromobility. Prv├ę ─Źisto elektrick├ę SUV ─Źesk├ęho v├Żrobcu automobilov prich├ídza s nov├Żmi rie┼íeniami, ktor├ę sp├íjaj├║ technicky inovat├şvne Matrix-LED svetlomety s emocion├ílnym dizajnov├Żm jazykom. Petr Nev┼Öela, ved├║ci dizajn├ęr exteri├ęrov├ęho osvetlenia v ┼áKODA AUTO, v rozhovore popisuje najv├Żraznej┼íie prvky nov├Żch svetlometov modelu ENYAQ ­ŁŚÂV.

Modelom ENYAQ iV predstavuje ┼áKODA svoje prv├ę s├ęriov├ę vozidlo na b├íze modul├írnej elektrifikovanej platformy (MEB). Ako sa zmenil dizajn svetlometov v porovnan├ş s predch├ídzaj├║cimi modelmi?

Petr Nev┼Öela: Predn├ę svetlomety modelov ┼áKODA sa u┼ż do─Źkali podstatn├ęho v├Żvoja spolu s na┼í├şm s├║─Źasn├Żm dizajnov├Żm jazykom, a to pri modelov├Żch radoch SCALA a KAMIQ, rovnako tak aj pri novej gener├ícii modelu OCTAVIA. Pri v┼íetk├Żch modeloch, ktor├ę sme v poslednom roku a pol predstavili, s├║ svetlomety celkovo ni┼ż┼íie a p├┤sobia tak dynamickej┼íie. Model KAMIQ dod├íva vy┼í┼íie umiestnen├Żmi svetlami denn├ęho svietenia vlastn├Ż charakter. Pri vytv├íran├ş svetlometov boli viac pou┼żit├ę kry┼ítalick├ę prvky. Pri modeli ENYAQ iV d├┤sledne pokra─Źujeme v tomto trende a cielene zdokona─żujeme jednotliv├ę detaily. Spomeniem nov├ę, obzvl├í┼í┼ą jemne vyrysovan├ę svetl├í denn├ęho svietenia s nazna─Źen├Żmi riasami a tie┼ż nov├Ż, ┼íes┼ąuholn├şkov├Ż tvar hlavn├Żch LED modulov. Inovat├şvny charakter nov├ęho modelu ENYAQ iV je navy┼íe zd├┤raznen├Ż nov├Żmi svetlometmi a zadn├Żmi svetlami.

Ako dlho trv├í cel├Ż proces v├Żvoja dizajnu nov├Żch predn├Żch svetlometov a zadn├Żch svetiel?

Nev┼Öela: V├Żvoj dizajnu je dynamick├Ż proces, ├║zko spolupracujeme s kolegami z dizajnu exteri├ęru a s v├Żvojov├Żm t├şmom vonkaj┼íieho osvetlenia. Rozv├şjame r├┤zne n├ípady a diskutujeme o tom, ktor├ę sa daj├║ realizova┼ą a a┼ż nakoniec dospejeme k fin├ílnemu v├Żberu. Celkovo m├┤┼że tento proces trva┼ą ┼íes┼ą a┼ż dvan├ís┼ą mesiacov.

 

─îo v├ís in┼ípiruje pri navrhovan├ş nov├Żch svetlometov a zadn├Żch svetiel?

Nev┼Öela: ┼áKODA je hrd├í na to, ┼że vo svojich vozidl├ích odr├í┼ża trad├şciu ─Źesk├ęho kri┼ít├í─żov├ęho umenia a interpretuje ju po svojom. Presn├ę l├şnie, geometrick├ę usporiadanie a v├Żnimo─Źne ─Ź├şre sklenen├ę plochy s├║ fascinuj├║ce a v z├ívislosti od dopadu svetla a uhla poh─żadu pon├║kaj├║ ├║plne in├ę, st├íle sa meniace aspekty. To m├┤┼żeme pou┼żi┼ą ako z├íklad pre experimentovanie so sveteln├Żmi efektami ako napr├şklad s trojrozmern├Żmi zadn├Żmi svetlami, ktor├Żch plochy s├║ osvetlen├ę jemn├Żmi p├ísmi svetla. 

Ak├Ż prv├Ż dojem evokuj├║ nov├ę svetlomety modelu ENYAQ iV?

Nev┼Öela: Grafika svetiel ENYAQ iV p├┤sob├ş na prv├Ż poh─żad pr├şjemne a priate─żsky, k├Żm svetlomety vytv├íraj├║ vysoko dynamick├Ż a modern├Ż vzh─żad. Inovat├şvne LED technol├│gie navy┼íe zv├Żraz┼łuj├║ udr┼żate─żn├Ż koncept n├í┼ího prv├ęho ─Źisto elektrick├ęho SUV.

─ÄAL┼á├Ź KROK VO V├ŁVOJI DIZAJNU

Prv├ę vozidlo zna─Źky ┼áKODA postaven├ę na modul├írnej elektrifikovanej platforme (MEB) koncernu Volkswagen sp├íja emocion├ílne l├şnie s vyv├í┼żen├Żmi a dynamick├Żmi proporciami, pon├║ka ve─żkorys├Ż vn├║torn├Ż priestor a ekologick├║, z├íbavn├║ jazdu. Karl Neuhold, ved├║ci dizajnu exteri├ęru zna─Źky ┼áKODA, vo videorozhovore predstavuje jedine─Źn├Ż dizajn modelu ENYAQ ­ŁŚÂV, ktor├Żm zna─Źka ┼áKODA urobila ─Ćal┼í├ş krok vpred vo v├Żvoji dizajnu.

ENYAQ iV je prv├Żm vozidlom zna─Źky ┼áKODA postaven├Żm na modul├írnej elektrifikovanej platforme. Ako sa t├Żmto modelom ─Ćalej rozv├şja dizajnov├Ż jazyk zna─Źky ┼áKODA?

Karl Neuhold: Aj v pr├şpade modelu ENYAQ iV vs├ídzame na emocion├ílny dizajnov├Ż jazyk zna─Źky ┼áKODA, ktor├Żm sa vyzna─Źuj├║ u┼ż modely SCALA, KAMIQ a nov├í, ┼ítvrt├í gener├ícia modelu OCTAVIA. Aj pre model ENYAQ iV s├║ typick├ę v├Żrazn├ę l├şnie, ─Źist├ę plochy a kry┼ítalick├ę prvky, vyzdvihuj├║ce um ─Źesk├Żch skl├írov. Jeho proporcie sa v┼íak l├ş┼íia od t├Żch, ktor├ę s├║ zn├íme u na┼íich doteraj┼í├şch SUV: ENYAQ iV m├í krat┼í├ş predok a pretiahnut├║ l├şniu strechy. P├┤sob├ş tak ve─żmi dynamick├Żm dojmom a premie┼ła vozidlo na priestrann├║, ticho pl├ívaj├║cu kozmick├║ lo─Ć.

Ako by ste s├║hrnne op├şsal dizajn prv├ęho vozidla zna─Źky ┼áKODA vyvinut├ęho ako ─Źisto elektrick├Ż automobil?

Neuhold: Dizajn vozidla ENYAQ iV je progres├şvny, vyv├í┼żen├Ż a sebavedom├Ż. Nov├ę proporcie mu dod├ívaj├║ mimoriadnu dynamiku aj ve─żkorys├║ priestrannos┼ą. Ve─żk├ę koles├í a ve─żk├í svetl├í v├Ż┼íka mu dod├ívaj├║ mohutn├Ż vzh─żad vozidla SUV. 

─îo je pre V├ís osobne najv├Żraznej┼í├şm prvkom v dizajne vozidla ENYAQ iV?

Neuhold: Jednozna─Źne predok. Aj u na┼íich elektrick├Żch vozidiel vedome vs├ídzame na v├Żrazn├║ masku, ktor├í je v├Żrazn├Żm identifika─Źn├Żm rysom zna─Źky. V pr├şpade vozidla ENYAQ iV je maska pretiahnut├í v├Żrazne dopredu a je vzpriamenej┼íia, ─Źo umoc┼łuje vzh─żad siln├ęho vozidla. Pozornos┼ą iste up├║taj├║ tie┼ż Matrix-LED hlavn├ę svetlomety a svetl├í pre denn├ę svietenie.

Ak├ę s├║ najv├Ą─Ź┼íie rozdiely v dizajne exteri├ęru medzi elektrick├Żm vozidlom, postaven├Żm na MEB platforme, a vozidlom so spa─żovac├şm motorom?

Neuhold: Rozdiely spo─Ź├şvaj├║ vo v├Ż┼íke vozidla a v d─║┼żke predn├Żch a zadn├Żch previsov. V pr├şpade platformy MEB s├║ bat├ęrie umiestnen├ę v podlahe vozidla, ─Źo u┼íetr├ş miesto. V─Ćaka tomu je karos├ęria
o nie─Źo vy┼í┼íia. Cel├Ż dojem sa v┼íak vybalansuje dlh┼í├şm r├ízvorom n├íprav. Jednotliv├ę komponenty elektrick├ęho pohonu zaberaj├║ v porovnan├ş s konven─Źn├Żm spa─żovac├şm motorom menej miesta, ─Źo umo┼ż┼łuje krat┼íie previsy vpredu a vzadu. Karos├ęria vozidla ENYAQ iV je dlh┼íia, a navy┼íe ve─żmi aerodynamick├í, ─Źo pozit├şvne ovplyv┼łuje dojazd. Hodnota cx od 0,27 je pre SUV tejto ve─żkosti p├┤sobiv├Ż v├Żsledok. 

─îo rob├ş z vozidla ENYAQ iV vo Va┼íich o─Źiach typick├Ż automobil zna─Źky ┼áKODA?

Neuhold: ENYAQ iV steles┼łuje v┼íetky prednosti a siln├ę str├ínky vozidiel ┼áKODA a predstavuje d├┤le┼żit├Ż krok k trvalo udr┼żate─żnej bud├║cnosti spolo─Źnosti. Sp├íja priestrannos┼ą, v┼íestrannos┼ą a „Simply Clever“ n├ípady. S├║─Źasne pon├║ka prekvapiv├ę a chytr├ę funkcie. Je to vozidlo pre akt├şvny ┼żivot i rodinu; hod├ş sa aj na dlh├ę cesty. To v┼íetko z neho rob├ş dokonal├ęho spolo─Źn├şka pre ka┼żd├Ż de┼ł.

DIZAJNOVÉ INDIVIDUALIZÁCIE INTERIÉRU

Interi├ęr prv├ęho ─Źisto elektrick├ęho SUV ─Źeskej automobilky sa in┼ípiruje svetmi modern├ęho b├Żvania. Tie nahr├ídzaj├║ doteraj┼íie v├Żbavov├ę stupne a vyzna─Źuj├║ sa pou┼żit├şm pr├şrodn├Żch, ekologicky spracovan├Żch a recyklovan├Żch materi├ílov. Norbert Weber, ved├║ci oddelenia Design Interi├ęru a Color & Trim zna─Źky ┼áKODA, vo videorozhovore popisuje nov├║ vn├║torn├║ v├Żbavu vozidla ENYAQ ­ŁŚÂV a jej vrcholov├ę prvky.

ENYAQ iV je prv├Żm vozidlom zna─Źky ┼áKODA na b├íze modul├írnej elektrifikovanej platformy (MEB). ─î├şm sa interi├ęr tohto ├║plne nov├ęho vozidla l├ş┼íi od interi├ęru modelov so spa─żovac├şm motorom?

Norbert Weber: ENYAQ iV profituje z dlh├ęho r├ízvoru platformy MEB, ktor├Ż v pomere k rozmerom karos├ęrie poskytuje mimoriadne ve─żkorys├Ż vn├║torn├Ż priestor. K tomu patr├ş aj rovn├í podlaha bez stredov├ęho tunela, ktor├Ż pozn├íme z vozidiel so spa─żovac├şmi motormi. T├║to koncep─Źn├║ zvl├í┼ítnos┼ą sme vyu┼żili na to, aby sme vytvorili opticky e┼íte vzdu┼ínej┼í├ş interi├ęr a pocit naozaj ve─żkorysej priestrannosti. To sa t├Żka aj novej palubnej dosky, ktor├í je rozdelen├í do nieko─żk├Żch ├║rovn├ş.

Hovor├şte o novom koncepte dizajnu interi├ęru vo vozidle ENYAQ iV. ─îo si pod t├Żm m├┤┼żeme detailnej┼íie predstavi┼ą?

Norbert Weber: Nov├Ż dizajnov├Ż koncept vozidla ENYAQ iV kombinuje ve─żkorys├║ priestrannos┼ą a tzv. lounge-feeling. Namiesto obvykl├Żch v├Żbavov├Żch verzi├ş a mnoh├Żch dodato─Źn├Żch v├Żbav pon├║kame prv├Żkr├ít pri modeli ENYAQ iV aj na┼íe nov├ę dizajnov├ę individualiz├ície. Pripom├şnaj├║ svety modern├ęho b├Żvania, ktor├Żch farby a materi├íly spolu dokonale ladia. Rovnako prin├í┼íame preh─żadne ┼ítrukt├║rovan├ę bal├şky s volite─żnou v├Żbavou pre r├┤zne tematick├ę oblasti. Pre v┼íetky modely je k dispoz├şcii nieko─żko ─Ćal┼í├şch individu├ílnych prvkov s vo─żbou v├Żbavy. Z├íkazn├şkom tak pon├║kame mo┼żnos┼ą vo─żby, ktor├í bude jednoduch├í, ale aj napriek tomu ve─żmi individu├ílna.

─îo predstavuje najv├Ą─Ź┼íie priestorov├ę zmeny v architekt├║re interi├ęru vozidla ENYAQ iV?

Weber: Jednou z najv├Ą─Ź┼í├şch zmien je absencia stredov├ęho tunela dan├í koncepciou pohonu. Umo┼żnila n├ím vpredu vyu┼żi┼ą tento priestor ako dodato─Źn├║ odkladaciu plochu pod stredov├Żm panelom rozdelen├║ do nieko─żk├Żch ├║rovn├ş. Cestuj├║cim na zadn├Żch sedadl├ích zasa pr├şde vhod dodato─Źn├Ż priestor na nohy pred prostredn├Żm sedadlom, ktor├Ż je mimoriadne ve─żkorys├Ż aj v─Ćaka dlh├ęmu r├ízvoru. Popri tejto vynikaj├║cej priestrannosti pre pos├ídku pon├║ka ENYAQ iV tie┼ż bato┼żinov├Ż priestor s objemom 585 litrov.

Ako by ste op├şsali dizajn interi├ęru modelu ENYAQ iV?

Weber: Ako preh─żadn├Ż, vzdu┼ín├Ż, inovat├şvny a ekologick├Ż. Preh─żadn├Ż je v─Ćaka ─żahkej konfigur├ícii dizajnov├Żch individualiz├íci├ş a tematick├Żch bal├ş─Źkov, vzdu┼ín├Ż zasa na z├íklade ve─żkorysej ponuky priestoru a pocitu priestrannosti. Inovat├şvnos┼ą dizajnu pod─Źiarkuj├║ prvky ako s├║ trin├ís┼ąpalcov├Ż centr├ílny displej a nov├Ż prieh─żadn├Ż displej vr├ítane roz┼í├şrenej reality. Vyu┼żitie pr├şrodn├Żch a recyklovan├Żch materi├ílov nap─║┼ła ekologick├Ż charakter dizajnu.

Ktor├ę (v oblasti automobilov) nov├ę a ekologick├ę materi├íly a farby bud├║ pou┼żit├ę?

Weber: Napr├şklad po┼ąahy seda─Źiek v jednej z dizajnov├Żch individualiz├íci├ş s├║ zo 40 percent vyroben├ę zo stri┼żnej vlny a nes├║ vlnen├║ pe─Źa┼ą spolo─Źnosti Woolmark Company. Zvy┼ín├Żch 60 percent l├ítky je vyroben├Żch z polyestru, ktor├Ż vznikol recykl├íciou PET flia┼í. Tieto po┼ąahy maj├║ jedine─Źn├ę haptick├ę vlastnosti a pr├şjemn├║ sedaciu kl├şmu. ─Äal┼í├şm pr├şkladom je mimoriadne ekologicky vyr├íban├í ko┼ża, na ktorej ├║prave sa namiesto chemik├íli├ş s─Źasti pou┼ż├şva extrakt z listov olivovn├şka.

Ktor├ę s├║ hlavn├ę dizajnov├ę prvky v interi├ęri modelu ENYAQ iV?

Weber: P├í─Źi sa mi najm├Ą dekora─Źn├í li┼íta, ktor├í sa horizont├ílne tiahne cez cel├║ pr├şstrojov├║ dosku modelu ENYAQ iV a┼ż do v├Żpln├ş dver├ş, a posil┼łuje tak dojem priestrannosti. Okrem toho pod centr├ílnym displejom kop├şruje tvary prednej masky vozidiel zna─Źky ┼áKODA a s├║─Źasne sl├║┼żi aj ako opora ruky pri ovl├ídan├ş dotykovej obrazovky. Je obklopen├í ve─żmi m├Ąkk├Żm materi├ílom, ktor├Ż je rozlo┼żen├Ż v celom interi├ęri a navodzuje pocit, ┼że sed├şte doma na gau─Źi v ob├Żvacej izbe.

DVA VARIANTY POHONU, TRI R├öZNE KAPACITY BAT├ëRIE, P├ä┼Ą V├ŁKONOV├ŁCH STUP┼çOV

V z├íkladnej verzii poh├í┼ła vzadu umiestnen├Ż motor koles├í zadnej n├ípravy. ┼áKODA tak bude ma┼ą po rokoch op├Ą┼ą v ponuke model s pohonom zadn├Żch kolies. V├Żkonnej┼íia verzia m├í tie┼ż druh├Ż elektromotor umiestnen├Ż vpredu, ─Źo zaist├ş spo─żahliv├Ż prenos vysok├ęho kr├║tiaceho momentu po─Źas jazdy. Najv├Żkonnej┼íia verzia vozidla ┼áKODA ENYAQ ­ŁŚÂV m├┤┼że ┼ąaha┼ą pr├şves s hmotnos┼ąou a┼ż 1 200 kg. O ekologick├║ jazdu sa star├í celkovo p├Ą┼ą v├Żkonov├Żch stup┼łov a tri r├┤zne kapacity bat├ęrie, ktor├ę v z├ívislosti na zvolenej verzii poh├í┼łaj├║ zadn├ę koles├í alebo v┼íetky koles├í. Vysok├í ├║─Źinnos┼ą bat├ęrie, pneumatiky s n├şzkym valiv├Żm odporom (5,9 ÔÇ░) a skvel├í aerodynamika vozidla SUV (cx od 0,27) umo┼ż┼łuj├║ dojazd vozidla ┼áKODA ENYAQ ­ŁŚÂV a┼ż 500* km v re┼żime WLTP.
Z├íkladnou v├Żkonovou verziou je ┼áKODA ENYAQ ­ŁŚÂV 50. L├ştium-i├│nov├í bat├ęria m├í kapacitu 55 kWh, respekt├şve netto kapacitu 52 kWh. Elektromotor umiestnen├Ż na zadnej n├íprave m├í v├Żkon 109 kW. Dojazd je a┼ż 340* km. Verzia ENYAQ ­ŁŚÂV 60 so syst├ęmov├Żm v├Żkonom 132 kW a bat├ęri├ş s kapacitou 62 kWh, resp. netto kapacitou 58 kWh, pon├║ka dojazd a┼ż 390* km. Najdlh┼í├ş dojazd a┼ż 500* km v re┼żime WLTP pon├║ka verzia ENYAQ ­ŁŚÂV 80 s v├Żkonom 150 kW s pohonom zadn├Żch kolies. Jeho bat├ęria m├í kapacitu 82 kWh, resp. netto kapacitu 77 kWh. Rovnak├║ bat├ęriu vyu┼ż├şva aj verzia 80X s v├Żkonom 195 kW a verzia v RS s v├Żkonom 225 kW. Obe verzie maj├║ dva elektromotory a pon├║kaj├║ pohon v┼íetk├Żch kolies. Vrcholn├Ż model zr├Żch─żuje z 0 na 100 km/h za 6,2 s a dosahuje maxim├ílnu r├Żchlos┼ą 180 km/h. Obe verzie s pohonom v┼íetk├Żch kolies pon├║kaj├║ dojazd a┼ż 460* km.

RAD IV: ELEKTROMOBILITA SA STANE S├Ü─îAS┼ĄOU DNA ZNA─îKY ┼áKODA

Elektrifikovan├ę vozidl├í ┼áKODA iV pon├║kaj├║ praktick├Ż dojazd, emocion├ílny vzh─żad a ve─żk├Ż p├┤┼żitok z jazdy. Pon├║kaj├║ pohodln├║, tich├║ a ekologick├║ jazdu, ale aj v├Żnimo─Źn├║ dynamiku. Maxim├ílny kr├║tiaci moment elektromotorov je k dispoz├şcii ihne─Ć po ┼ítarte, ─Źo umo┼ż┼łuje postupn├ę zr├Żch─żovanie vozidla bez nutnosti meni┼ą r├Żchlostn├ę stupne. Charakteristick├Żm znakom vozidla ┼áKODA iV s├║ najmodernej┼íie mo┼żnosti konektivity, rozsiahle mo┼żnosti pripojenia k internetu, roz┼í├şren├ę asisten─Źn├ę syst├ęmy v kombin├ícii s v├Żborn├Żm pomerom ceny a ├║┼żitkovej hodnoty a ve─żkorys├Żm priestorom nov├ęho interi├ęru, ktor├Ż p├┤sob├ş dojmom ob├Żvacej izby.

Vozidlom ┼áKODA ENYAQ ­ŁŚÂV pokra─Źuje spolo─Źnos┼ą ┼áKODA AUTO na ceste k elektromobilite, ktor├║ za─Źala v roku 2019 predstaven├şm vozov CITIGOe ­ŁŚÂV a SUPERB ­ŁŚÂV. V r├ímci modelovej ofenz├şvy pl├ínuje ┼áKODA AUTO predstavi┼ą od roku 2019 do konca roku 2022 viac ako desa┼ą elektrifikovan├Żch vozidiel iV.

 

Vstup spolo─Źnosti ┼áKODA AUTO do oblasti elektromobility tak prich├ídza v prav├Ż ─Źas. 125 rokov od zalo┼żenia spolo─Źnosti sa elektromobilita st├íva s├║─Źas┼ąou DNA zna─Źky ┼áKODA. Elektrifikovan├ę vozidl├í pon├║kaj├║ praktick├Ż dojazd za dostupn├ę ceny. Tie┼ż sa postupne vylep┼íuje dob├şjacia infra┼ítrukt├║ra.

Spolo─Źnos┼ą ┼áKODA AUTO investuje do roku 2021 celkovo dve miliardy eur do v├Żvoja elektrifikovan├Żch vozidiel a v├Żvoja rozsiahleho ekosyst├ęmu pre nov├ę rie┼íenia v oblasti mobility. Ide tak o najv├Ą─Ź┼í├ş investi─Źn├Ż program v hist├│rii zna─Źky ┼áKODA. V r├ímci transform├ície spolo─Źnosti ┼áKODA AUTO z tradi─Źn├ęho v├Żrobcu automobilov na Simply Clever spolo─Źnos┼ą pon├║kaj├║cu najlep┼íie rie┼íenia v oblasti mobility zohr├íva trval├í udr┼żate─żnos┼ą v├Żznamn├║ ├║lohu v oblasti v├Żroby, predaja a slu┼żieb.

Zdroj: Škoda

- Reklama -
- Reklama -